Puškvorec – rostlinka prospěšná na mnoho neduhů

poskvorci
Zdroj foto: pixabay

Puškvorec: Vypadá jako obyčejná tráva rostoucí u rybníka, ale není tomu tak. Může nám pomoci se spoustou zdravotních problémů. Vídáme ho při březích stojatých nebo mírně tekoucích vod. Jeho účinky neznali jen naše kořenářky či bylinkáři, využívala ho i indická či tradiční čínská medicína.

Odkud k nám přišel a jak ho poznáme

Puškvorec najdeme na mnoha místech světa, velmi pravděpodobně pochází z Číny, tam už jeho účinků využívali od starověku. Zanedlouho se dostal i do indické tradiční medicíny, dále do Egypta a Řecka. U nás se objevil zhruba ve 14. století.

Mezi nejstarší záznamy o puškvorci patří ten, který pochází ze starého Egypta. V lidovém léčitelství se využíval zejména pro zmírnění trávicích obtíží. Za jeho rozšíření po kontinentu údajně mohou Tataři, kteří věřili, že čistí vodu, a proto ho vozili s sebou. Kdysi se sušený puškvorec používal místo koření, nahrazoval například drahý muškátový oříšek.

puskvorec
Zdroj foto: de.m.wikipedia.org

Poznáme ho podle charakteristických listů

Puškvorec (Acorus calamus) vyhledává stojaté nebo mírně tekoucí vody. Najdeme ho na březích rybníků, v bažinách, mokřadech, jezerech, ale i například na plovoucích ostrůvcích. Pokud má příznivé podmínky, vytváří rozsáhlejší porosty.

Může dorůstat výšky od 45 cm do 150 cm. Plazivý kořen roste vodorovně, z něho vyrůstá mnoho mečovitých listů. Květy jsou velmi drobné, zelené nebo žlutozelené a uspořádané do palic. Rostlina je aromatická.

Účinky na naše zdraví

Velmi dobře jsou známy jeho účinky na trávicí systém. Může nám pomoci například při pocitu nadýmání, kolikovitých záchvatech, bolestech břicha, k podpoře tvorby žaludečních šťáv a metabolismu, při žaludečních a dvanácterníkových vředech, nechutenství, hubnutí a chronickém průjmu.

Pročišťuje organismus, zbavuje ho volných radikálů, čistí krev, pomáhá při poškození ledvin. Může napomoci zbavit se závislosti na kouření.

Známé jsou i jeho hojivé schopnosti, zejména u omrzlin. Puškvorec ponecháme přes noc ve studené vodě, ráno ho zahřejeme až k varu a následně se 5 minut louhuje. Přikládáme teplé obklady na postižené místo. Stejně může pomoci i při studených končetinách, bolestech kloubů, revmatismu, nehojících se ranách či ekzémech.

Pozitivně působí při rekonvalescenci v případě dlouhodobých nemocí. Napomáhá při chudokrevnosti, působí podpůrně v případě onkologického onemocnění.

Jak puškvorec užívat

Vnitřní použití může být ve formě tinktury, prášku, odvaru či šťávy.

Čaj si připravíme tak, že 1 čajovou lžičku kořene necháme přes noc v 250 ml studené vody, ráno scedíme a zahřejeme.

Tinkturu vyrobíme z 5 g sušeného a nakrájeného kořene puškvorce, přelitím 60 % alkoholu. Ponecháme 7 dní na tmavém místě. Slijeme, užíváme 2x denně 20 kapek.

Puškvorec by neměly užívat těhotné a kojící ženy, malé děti. Dále lidé, kteří trpí na nízký krevní tlak.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here