Puškvorec: Vypadá jako obyčejná tráva rostoucí u rybníka, ale není tomu tak. Může nám pomoci se spoustou zdravotních problémů. Vídáme ho při březích stojatých nebo mírně tekoucích vod. Jeho účinky neznali jen naše kořenářky či bylinkáři, využívala ho i indická či tradiční čínská medicína.
Odkud k nám přišel a jak ho poznáme
Puškvorec najdeme na mnoha místech světa, velmi pravděpodobně pochází z Číny, tam už jeho účinků využívali od starověku. Zanedlouho se dostal i do indické tradiční medicíny, dále do Egypta a Řecka. U nás se objevil zhruba ve 14. století.
Mezi nejstarší záznamy o puškvorci patří ten, který pochází ze starého Egypta. V lidovém léčitelství se využíval zejména pro zmírnění trávicích obtíží. Za jeho rozšíření po kontinentu údajně mohou Tataři, kteří věřili, že čistí vodu, a proto ho vozili s sebou. Kdysi se sušený puškvorec používal místo koření, nahrazoval například drahý muškátový oříšek.
Poznáme ho podle charakteristických listů
Puškvorec (Acorus calamus) vyhledává stojaté nebo mírně tekoucí vody. Najdeme ho na březích rybníků, v bažinách, mokřadech, jezerech, ale i například na plovoucích ostrůvcích. Pokud má příznivé podmínky, vytváří rozsáhlejší porosty.
Může dorůstat výšky od 45 cm do 150 cm. Plazivý kořen roste vodorovně, z něho vyrůstá mnoho mečovitých listů. Květy jsou velmi drobné, zelené nebo žlutozelené a uspořádané do palic. Rostlina je aromatická.
Účinky na naše zdraví
Velmi dobře jsou známy jeho účinky na trávicí systém. Může nám pomoci například při pocitu nadýmání, kolikovitých záchvatech, bolestech břicha, k podpoře tvorby žaludečních šťáv a metabolismu, při žaludečních a dvanácterníkových vředech, nechutenství, hubnutí a chronickém průjmu.
Pročišťuje organismus, zbavuje ho volných radikálů, čistí krev, pomáhá při poškození ledvin. Může napomoci zbavit se závislosti na kouření.
Známé jsou i jeho hojivé schopnosti, zejména u omrzlin. Puškvorec ponecháme přes noc ve studené vodě, ráno ho zahřejeme až k varu a následně se 5 minut louhuje. Přikládáme teplé obklady na postižené místo. Stejně může pomoci i při studených končetinách, bolestech kloubů, revmatismu, nehojících se ranách či ekzémech.
Pozitivně působí při rekonvalescenci v případě dlouhodobých nemocí. Napomáhá při chudokrevnosti, působí podpůrně v případě onkologického onemocnění.
Jak puškvorec užívat
Vnitřní použití může být ve formě tinktury, prášku, odvaru či šťávy.
Čaj si připravíme tak, že 1 čajovou lžičku kořene necháme přes noc v 250 ml studené vody, ráno scedíme a zahřejeme.
Tinkturu vyrobíme z 5 g sušeného a nakrájeného kořene puškvorce, přelitím 60 % alkoholu. Ponecháme 7 dní na tmavém místě. Slijeme, užíváme 2x denně 20 kapek.
Puškvorec by neměly užívat těhotné a kojící ženy, malé děti. Dále lidé, kteří trpí na nízký krevní tlak.