Ptačinec žabinec je považován za obtížný plevel, má však léčivé účinky

ptacinec
Ptačinec žabinec

Na vlhčích místech s živnou půdou se nachází rostlinka, kterou většina z nás vytrhává jako plevel. Je pokryvná a schopná zarůst i větší plochy. Ve skutečnosti nám může ptačinec žabinec nabídnout množství prospěšných látek a využití najdeme i v kuchyni.

Ptačinec žabinec (Stellaria media) je plevel s drobnými, bílými kvítky, kterého se jen těžko zbavuje. Vytváří hustý, zelený porost, daří se mu téměř všude a zná ho každý z nás. Ve vlhčích, humózních půdách se dají najít i mohutné rostliny.

Roste spíše poléhavě a jen málo vystoupavá. Má větvené lodyhy od pěti do třiceti centimetrů. I když ptačinec žabinec budí dojem, že je to rostlina vytrvalá, jedná se o jednoletku či dvouletku, záleží na tom, kdy rostlina vyklíčí. Kvete sice od března do května, ale díky tomu, že rostlina vytváří několik tisíc semen, která neustále klíčí, kvetou ptačince téměř celý rok. Pokud je teplá zima, kvete i od prosince do února.

zabinec

Ptačinec jako léčivka

  • Proti revmatismu – z čerstvé natě vyrobená kaše a přikládána jako obklad.
  • Pomoc při lupénce a atopickém ekzému – také formou kaše či potírání šťávou. Nejdříve zjistěte snášenlivost na okolní kůži.
  • Léčí vředy a hemeroidy – využívá se odvar.
  • Čistí krev – popíjení odvaru či konzumace ptačince.
  • Na odkašlávání a plicní choroby- podporuje uvolňování hlenů, bojuje proti krvácení z plic. Bylinka se namočí do studené vody, přivede se k varu a nechá odstát 15 minut.
  • Dříve se užíval při léčbě TBC a svrabu

Ptačinec žabinec v kuchyni

Je výborný do salátů, smoothie, na těstoviny, pomazánky, do vajíček, nádivek, polévek. Může se i povařit. Nejlepší je ale přidávat ho čerstvý. Má vysoký obsah vitamínu C a E, dále v něm najdeme třísloviny, saponiny, hořčiny, sodík, draslík, železo, zinek, mangan, rutin. Ptačinec žabinec má jemnou, oříškovou chuť.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here