Ptačinec prostřední

Ptačinec prostřední (Stellaria media) roste na spoustě míst a je velmi odolný. Patří mezi zdravé bylinky, které poskytují řadu léčivých účinků, díky kterým je ptačinec využíván. Tato rostlina má mnoho přínosů pro zdraví a je plná vitaminů, minerálů a dalších nezbytných živin.

Česky: 

Ptačinec prostřední
Latinsky:

Stellaria media
Slovensky:

Hviezdica prostredná

 

Léčivé účinky

Česky: Ptačinec prostřední Latinsky: Stellaria media Slovensky: Hviezdica prostredná
 • Působí jako expektorant a diuretikum.
 • Uvolňuje zácpu, protože má mírně projímavé účinky.
 • Zmírňuje deprese.
 • Ulevuje od kašle.
 • Je prospěšný při léčbě obtíží ledvin.
 • Používá se k léčbě revmatických bolestí, ran a vředů.

Přípravky a použití

Ptačinec je multifunkční, protože kromě zdravotních přínosů jeho přítomnost snižuje poškození jiných rostlin od hmyzu a škůdců.

Ptačinec je velmi výživný, s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. Hlavními rostlinnými složkami jsou kukuřičná kyselina, kyselina askorbová, beta-karoten, vápník, kumariny, kyselina gama-linolenová, flavonoidy, hořčík, niacin, riboflavin, zinek, tiamin a další. Říká se mu také ptačinec žabinec.

 • Syrové listy ptačince se používají do salátů a sendvičů, svou chutí připomínají tyto listy špenát.
 • Listy ptačince lze použít také do polévek a vývarů.
 • Květy a stonky se mohou používat ve vařených jídlech.
 • Odvar z rostliny se používá vnitřně i zevně (k úlevě od revmatických bolestí a vředů).
 • Jako infuze se používá při kašli a bolesti v krku.
 • Aplikuje se také ve formě obkladu na křehké povrchové žíly a svědivou pokožku.

Kontraindikace:

Není vhodný během těhotenství a kojení. Nepodávejte dětem do 12 let

O ptačinci

Ptačinec prostřední (Stellaria media) je jednoletá bylinka, která je velmi odolná, a proto je poměrně snadné ji pěstovat. Po celou vegetační dobu produkuje květy, a to i v horkých a suchých podmínkách. Ptačinec roste jedinečným, rozvětveným způsobem a má malé bílé hvězdicovité květy.

Květy jsou malé, bílé a vyrůstají na špičkách stonků a v úhlech mezi větvemi. Každý z pěti okvětních lístků je dvou-laločnatý, takže květina může vypadat, že má 10 drobných okvětních lístků. Listy jsou oválné se špičkami, jsou hladké nebo mírně chlupaté. Dorůstá délky 5 až 50 cm.

Ptačinec roste v mnoha oblastech v široké škále biotopů a půdních struktur. Jedná se o jeden z nejobvyklejších plevelů na trávnících, ale také dobře roste v polích, pastvinách, odpadních oblastech, a dokonce i v listnatých lesích.

Jedlé části: listy se používají přidáním syrových surovin do salátů a sendvičů. Mohou být také přidány do polévek a vývarů.

Pěstování ptačince

Pěstovat ptačinec není nutné, protože je velmi snadné ho nalézt v přírodě. Sbírejte rostliny v období mezi květnem a červencem, jakmile se objeví květy.

Recept na čaj z ptačince

Smíchejte 1 lžíci sušené nebo 2 lžíce čerstvé rostliny se šálkem horké vody. Nechte 10 minut louhovat. Užívejte 2 krát denně polovinu šálku, pokud máte rýmu nebo chřipku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů