Jarní bylinky: Po zimě všichni netrpělivě vyhlížíme jaro a s ním i první rostlinky a bylinky, které začnou rašit. Přidejte je do jídelníčku, abyste byli zdraví a dokázali čelit jarní únavě. Také detoxikace (očista) organismu se vám lépe podaří pomocí bylinek.
Sedmikráska
Můžete namítnout, že sedmikráska roste celoročně a vůbec to není první jarní bylinka. Je pravdou, že jakmile sleze poslední sníh, sedmikráska už kvete, jako by kvetla i pod sněhem. Je to bylinka všestranná. Můžete s ní zdobit pokrmy, ale i připravit si čaj. Vnitřně se používá na kašel, zahlenění, nachlazení, poruchách trávicího traktu a pročištění. Zevně se používají listy, a to zejména šťáva z nich, která pomáhá na hmyzí bodnutí nebo různá poranění kůže.
Kopřiva
Kopřiva, jakmile vyraší, má největší sílu. Sbírejte ji do salátů, na zdobení obložených chlebů, do jarní nádivky nebo si ji připravte jako špenát. Mladé výhonky ani tolik nežahají a dají se trhat i rukou bez rukavic. A na co je kopřiva vhodná? Kopřiva je detoxikační bylinkou číslo jedna: čistí organismus celkově, kromě toho čistí krev, snižuje hladinu krevního cukru, čistí močové cesty i trávicí trakt (pomáhá žaludku, žlučníku, ledvinám i játrům). Kopřiva se doporučuje i těhotným ženám, protože obsahuje železo, dále také vitamín C, třísloviny i různé kyseliny (mravenčí, křemičitou). Zevně je pak kopřiva vhodnou pro oplach vlasů, kdy podpoří jejich růst.
Tinkturu na růst vlasů si můžete vyrobit i doma: stačí 1 lžíci nasekaných listů a kořene kopřivy zalít 3 lžícemi alkoholu a nechat stát na slunci 2 až 3 týdny. Poté přecedíme a zředíme 1:10 vodou. Tento roztok uchováváme v lednici a masírujeme jím pokožku hlavy vždy před mytím vlasů.
Česnek medvědí
Všechny česneky jsou léčivé, ale ten medvědí má přímo medvědí sílu. Prý jej na jaře vyhledávají i sami medvědi, aby si po zimním spánku vyčistili organismus. Zatímco oni to dělají instinktivně, vy byste měli medvědí česnek vyhledávat s rozumem. Nikdy neničíme celý porost, ale trháme jen pár lístků z různých rostlin. Medvědí česnek pomáhá se zahleněním a kašlem, dále pročišťuje organismus, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, odvodňuje organismus a zbavuje dušnosti.
Popenec břečťanovitý
Jedná se o bylinku, která se také objeví v trávníku hned po roztání sněhu. Má fialové kvítky a dá se používat do salátů nebo na zdobení pokrmů. Vhodný je i do polévek, než vyraší petržel nebo pažitka. Popenec pomáhá při zahlenění, ale i při průjmech, pročišťuje močové cesty a je dobrým prostředkem proti chudokrevnosti. Můžete si z něj připravit klasický čaj (odvar) nebo i vyrobit sirup. Ten bude vhodný pro děti při nachlazení.
Plicník lékařský
Plicník je rovněž jednou z prvních bylinek a jak sám název napovídá, je vhodný zejména pro léčení zánětů horních cest dýchacích, zánětu průdušek, kašle, nachlazení nebo chřipky, dokonce se používá pro léčení zápalu plic. Z mladých listů si můžete připravit i salát, který je chutný a plný vitamínů, zejména vitamínu C.
Smetanka lékařská
Smetanka neboli pampeliška je detoxikační bylinkou číslo 2. Dá se z ní použít vše od kořene po květy. Mladé lístky se hodí do salátů a na zdobení jídel. Stonky se žvýkají, pokud si potřebujete pročistit krev, ale i lymfatický systém. Jsou velmi hořké a díky tomu dokážou vyčistit překyselený organismus, který většinou po zimě máme (mnoho sladkého a tučného jídla, abychom se zahřáli). Z květů si můžete vyrobit pampeliškový med, který je výborný na léčení úporného suchého kašle. Kořen pomáhá při cukrovce, ledvinových a vůbec močových problémech, pálení žáhy, onemocnění jater i sleziny.
Zdroje: www.abecedazahrady.dama.cz, Staňková-Kröhnová, M., Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009; Hoffmannová – Jebavý, Rostliny v domácí lékárně, Knihkupectví U Podléšky, Praha 1991