S prodlužujícími se dny a teplejším slunečním svitem se na naší zahrádce probouzejí i první bylinky. Některé přezimovaly nad povrchem, jiné pod povrchem země. Všechny je potřeba oživit a dodat jim sílu.
Pažitka
Pažitka přezimuje v zahradě zcela běžně, většinou nepomrzne, a pokud ano, zase si vyrazí znovu z podzemních částí. Pažitka potřebuje odstranit staré listy, zalít, přihnojit a okopat. Pokud se vám na pažitce objevily mšice, je potřeba přilákat do zahrady hmyz, který je mšicím predátorem (slunéčko), anebo ptáky, kteří se živí hmyzem.
Petržel
I petržel většinou dobře přezimuje, musíte ji obrat od starých listů, zalít a přihnojit. Petržel má močopudné účinky, proto ji na jaře přidávejte do co nejvíce jídel, abyste si pročistili organismus.
Šalvěj
Šalvěj přezimuje, ale staré výhony většinou uschnou. Je potřeba je ostříhat, čím více tím lépe. Ideální sestřih je o 1/3 její délky. Šalvěj se obnoví a listy z ní budete sklízet po celé léto. POZOR: Šalvěj není vhodná pro děti a těhotné a kojící ženy.
Libeček
Libeček má velmi jemné listy, a tak se přes zimu schová celý do země – stáhne se do kořene. Na jaře však každoročně vyraší, a proto si pamatujte, kdy rostl loni, abyste jen omylem nevykopali. Libeček ocení ochranu proti přímému slunci a větru, alespoň do té doby, než vyroste.
Oregano
Oregano přezimuje pod povrchem a na jaře si znovu vyrazí. Je potřeba ostříhat staré výhony z loňska, aby zbytečně bylinku nevysilovaly. Oregano bude potřebovat zalít a ke zdárnému růstu i přihnojit.
Máta
Máta je také z těch bylin, které přezimují pod povrchem. Máta je ale nezmar, takže jen tak nezahyne. Naopak je to spíš plevelná rostlina, která by se časem rozrostla po celé zahradě. Optimální je, když ji na jaře vytrháte tak, aby vám zbyly jen rostlinky pro vaši potřebu.
Zdroje: www.wikipedia.org, Staňková-Kröhnová, Magdalena, Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009, www.pixabay.com, www.bylinkyprovsechny.cz