Průtržník lysý je výbornou urologickou bylinou

prutrznik

Průtržník je žlutozeleně kvetoucí trvalka. Najdeme ji na sušších a písčitých místech. Má výborné účinky zejména na onemocnění močových orgánů. Je značně močopudný a má silné dezinfekční účinky.

Průtržník lysý (Herniaria glabra) je jednoletá či vytrvalá bylina. Najdeme ho v Evropě, severní Africe, západní Asii a zavlečen byl i do Severní Ameriky. U nás ho najdeme poměrně hojně, vyjma vysokohorských oblastí. Najít ho můžeme na suchých, písčitých a kamenitých stráních. Na polích, mezích a mezi kameny dlažby.

Průtržník má tenký a dlouhý kořen. Stonek je rozvětvený a hustě olistěný. Celá rostlina je zelená, kromě květů. Listy jsou elipsovité a světle zelené. Kvete od července do září, žlutozelenými, drobnými květy, které jsou seskupeny v úžlabí listů. Rostlina produkuje velké množství semen.

Bylina je využívána i zahrádkáři, jako půdo – pokryvný koberec, vedle chodníků a zahradních cestiček, mezi kamenné spáry a do skalek.

prutrznik rostlina

Léčebné účinky průtržníku

Průtržník se začal využívat v 16. století a nikdy nebyl příliš rozšířenou léčivkou. Je však velmi užitečnou bylinkou, zejména na močové ústrojí, má silný močopudný, spasmolytický a dezinfekční účinek. Čehož se využívá při akutních i chronických zánětech močových cest, při tvorbě ledvinových kamenů a močového písku, pálení a bolestech při močení, zadržováním tekutin v těle. Ve formě obkladu se používá na kožní vyrážky a špatně se hojící rány.

Čaj připravíme z 1 a 1/2 lžičky sušeného průtržníku, které přelijeme 300 ml vody a vaříme 2 minuty. Následně ponecháme 10 minut vylouhovat. Popíjí se 3x denně. Neměl by se podávat při akutním i chronickém zánětu ledvin, dětem a těhotným či kojícím ženám.

Užívá se samostatně nebo je součástí čajových směsí. Pro léčebné účely se sbírá kvetoucí nať bez zdřevnatělých částí. Odřezaná nať se ihned suší ve stínu nebo uměle při teplotě do 500 C.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here