Průtržník lysý je výbornou urologickou bylinou

prutrznik

Průtržník je žlutozeleně kvetoucí trvalka. Najdeme ji na sušších a písčitých místech. Má výborné účinky zejména na onemocnění močových orgánů. Je značně močopudný a má silné dezinfekční účinky.

Průtržník lysý (Herniaria glabra) je jednoletá či vytrvalá bylina. Najdeme ho v Evropě, severní Africe, západní Asii a zavlečen byl i do Severní Ameriky. U nás ho najdeme poměrně hojně, vyjma vysokohorských oblastí. Najít ho můžeme na suchých, písčitých a kamenitých stráních. Na polích, mezích a mezi kameny dlažby.

Průtržník má tenký a dlouhý kořen. Stonek je rozvětvený a hustě olistěný. Celá rostlina je zelená, kromě květů. Listy jsou elipsovité a světle zelené. Kvete od července do září, žlutozelenými, drobnými květy, které jsou seskupeny v úžlabí listů. Rostlina produkuje velké množství semen.

Bylina je využívána i zahrádkáři, jako půdo – pokryvný koberec, vedle chodníků a zahradních cestiček, mezi kamenné spáry a do skalek.

prutrznik rostlina

Léčebné účinky průtržníku

Průtržník se začal využívat v 16. století a nikdy nebyl příliš rozšířenou léčivkou. Je však velmi užitečnou bylinkou, zejména na močové ústrojí, má silný močopudný, spasmolytický a dezinfekční účinek. Čehož se využívá při akutních i chronických zánětech močových cest, při tvorbě ledvinových kamenů a močového písku, pálení a bolestech při močení, zadržováním tekutin v těle. Ve formě obkladu se používá na kožní vyrážky a špatně se hojící rány.

Čaj připravíme z 1 a 1/2 lžičky sušeného průtržníku, které přelijeme 300 ml vody a vaříme 2 minuty. Následně ponecháme 10 minut vylouhovat. Popíjí se 3x denně. Neměl by se podávat při akutním i chronickém zánětu ledvin, dětem a těhotným či kojícím ženám.

Užívá se samostatně nebo je součástí čajových směsí. Pro léčebné účely se sbírá kvetoucí nať bez zdřevnatělých částí. Odřezaná nať se ihned suší ve stínu nebo uměle při teplotě do 500 C.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here