Přírodní stimulanty rozhodně nepatří k těm „nepravým“, jako jsou běžné limonády, které kromě nadbytku cukrů obsahují také kofein. V dospělosti pak mohou být případné psychické potíže zapříčiněny i biochemickou nerovnováhou mezi nervovými přenašeči nebo nesprávným fungováním štítné žlázy (hyperaktivita či hypoaktivita).
Nedostatečná funkce štítné žlázy se nejčastěji projevuje fyzickou a mentální únavností, depresí, podrážděností, suchou kůží, nesnášenlivostí chladu, studenými končetinami, zvýšením hmotnosti, zhoršenou pamětí a špatným trávením.
Bylinkové tipy
- Ženšen pravý
Kořen ženšenu má také přezdívku „božská tráva“ a kromě jiného pomáhá při nervovém vyčerpání a celkové slabosti organismu. Účinný je hlavně v obdobích rekonvalescence například po velkém chirurgickém zákroku, nemoci či po těžkém porodu. Již před dlouhými lety tradiční čínská medicína tvrdila, že kořen ženšenu omlazuje a prodlužuje lidský život. Mnohé současné vědecké studie a analýzy potvrdily většinu tradičních čínských léčebných postupů, a zároveň odhalily další významné účinky této rostliny.
Ženšen výrazně posiluje imunitní systém, podporuje správnou činnost jater a je výborným antioxidantem. Též dokáže regulovat hladinu krevního cukru či počet bílých a červených krvinek.
Pomáhá při nervovém vyčerpání a hormonální nerovnováze, je skvělý při odstraňování únavy a zlepšuje činnost mozku i jeho funkce (například paměť, učení se novým věcem nebo bystrost).
- Rozmarýn lékařský
Také rozmarýn používá tradiční čínská medicína již odnepaměti. Využití našel jako jedinečný stimulant mozku, jelikož obsahuje vzácné éterické oleje, které zvyšují bdělost a stimulují činnost mozku. Rozmarýn navíc podporuje chuť k jídlu, zvyšuje tvorbu žluči, posiluje obranyschopnost organismu a pomáhá k udržení dobré nálady.