Ošetřete své bylinky přírodními insekticidy – nikdy se vám po nich neudělá špatně

bylinky
Zdroj foto: pixabay

Přírodní insekticidy: Neustále vám tvrdíme, že nejlepší vždycky jsou a budou bylinky, které vám přirozeně vyrostly na zahradě nebo na balkoně. Co si však počít ve chvíli, kdy na ně útočí armáda nenasytného hmyzu? Čím je ošetřit, abychom je zároveň mohli bezpečně používat pro léčbu svých vlastních neduhů?

Je zcela jasné, že pro chemické postřiky do obchodů se vypravit nemůžeme. Nezbude nám tedy, než se spolehnout na biologickou ochranu, kterou nám nabízí naše zahrádka. A po čem tedy sáhnout?

Ošetřujete brambory infuzí z ořešáků? Bylinkám prospěje také

Říkáme jí také koloradský či americký brouk, a komu se jednou mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata) usídlila na poli, ten ví, co je to pocit naprosté zkázy a zmaru. Stačí pár dní a tihle žraví brouci zbaví brambory téměř veškeré zelené nadzemní hmoty. A to je pro úrodu samozřejmě velký problém. Naše babičky si s ní však uměly poradit. 30 dkg sušených listů ořešáku a stejné množství skořápek zalily horkou vodou, nechaly půl týdne odstát a bylo to. Po scezení šlo o účinný postřik, který fungoval nejenom na mandelinky, ale i na všechny ostatní škůdce v zahradě. Ovšem jen s jedním si ovšem nevystačíte. Brouci si totiž na přírodní insekticidy rychle zvykají. V ideálním případě byste proto pro každý druhý postřik měli použít jinou směs. A jaké jsou ty nejlepší?

Pomůže vám cesmína i listy z rajčat

Podobně jako ořešák se zpracovávají i rajčatové listy. Potřebujete kilo drcených listů a stonků rajčat. Ty louhujte v 10 litrech vody po dobu 5 hodin a poté přidejte 40 gramů mýdla (nebo 3 lžíce běžného tekutého). Přeceďte a můžete začít s ošetřováním

Máte na zahradě půvabné keře cesmíny? Vypůjčte si od nich asi kilo listů. Zalijte je horkou vodou a nechte louhovat tři hodiny. Přidejte chlorid vápenatý (použijte 15 g na 1 litr vody), přeceďte a postřik je hotov. Přelijte ho do vhodného rozprašovače a začněte s ošetřováním.

Skvěle vám poslouží také lopuch. Vezměte si k ruce nasekané listy lopuchu a naplňte hrnec z jedné třetiny. Poté nalijte vodu až k okrajům a tuto směs macerujte při pokojově teplotě 24 hodin. Po této době by měla být infuze hotová. Opět ji stačí přecedit a použít pro postřik.

medunka
Zdroj foto: pixabay

Škůdce můžete ze své zahrady jednoduše vypálit – díky česneku či feferonkám

Škůdci ani lidé zkrátka příliš pálivá potěšení v lásce nemají (vymetačí chilli soutěží jsou značnou výjimkou). Tak proč toho nevyužít? Stačí si vzít k ruce ty správné suroviny. Naším prvním tipem je bylinná infuze z pelyňku, chilli a česneku. A co budete potřebovat?

  • 300 gramů sušeného pelyňku,
  • 8 čerstvých feferonek nebo 20 gramů mletých chilli papriček,
  • 200 gramů česneku
  • a 50 gramů mýdla na prádlo.

Mýdlo nastrouhejte a smíchejte s ostatními bylinkami. Vše zalijte 8-10 litry vody. Tuto směs louhujte po dobu 12 hodin. Jakmile tato doba uplyne, tak ji přeceďte a použijte k ošetření záhonů či truhlíků.

V poslední době také mnoho zahradníků používá k ošetření bylinek velmi účinné jednodruhové insekticidní roztoky z přírodních zdrojů. Vyzkoušejte kupříkladu ten česnekový. 200 gramů česneku zalijte 10 litry horké vody a nechte vylouhovat přes noc. Po přecezení použijte jako postřik.

A velmi jednoduše lze připravit i jednoduchý postřik z chilli papriček. Vezměte 200 gramů sušených a zalijte je horkou vodu. Použijte 10 litrů a louhujte 2 hodiny. Nakonec v přecezené směsi rozmíchejte 50 gramů nastrouhaného mýdla a použijte jako postřik na bylinky.

Použít můžete ovšem i samotný pelyněk. Pokud vám ho za humny roste požehnaně, pak se nestyďte a natrhejte si ho do zásoby. Poté 300 gramů čerstvých listů podrťte, přidejte k nim 200 gramů dřevěného popela a vše povařte čtvrt hodiny v osmi litrech vody. Nechte vychladnout a poté nařeďte ve správném poměru. Na 500 ml přecezeného postřiku budete potřebovat deset litrů vody.

Jak postřiky na bylinky správně aplikovat

Infuze nebo odvary si vždy připravujte čerstvé, velmi rychle totiž ztrácí na účinnosti. Opakujte podle potřeby každý týden až dva. Aby však přírodní insekticidy zabraly, musíte na to jít tím správným způsobem. Nedovolte škůdcům, aby si na ně zvykli a pravidelně je střídejte.

Také pečlivě ošetřte všechny části rostliny včetně spodní strany listů. Buďte opravdu pečliví. Nikdy však postřiky neaplikujte během poledních hodin nebo naopak za soumračného dne, který hrozí deštěm. V tom prvním případě byste mohli citlivé listy rostlin popálit, v tom druhém pak hrozí, že vám celý postřik spláchne déšť a vy ho budete muset aplikovat znovu.

Pokud sklížíte bylinky čerstvé, pak postřik aplikujte 24 hodin předtím (nejpozději) a nať dobře omyjte. Nebudete mít poté problém s nepříjemnou chutí, jíž by mohly některé složky přírodních přípravků proti hmyzu vyvolat. Pokud ovšem chcete bylinky na sušení, musíte být opatrnější.

Poslední dávka postřiku by měla být aplikována 20 dní před jejich sklizní. Bylinky na sušení totiž není možné dokonale omýt. Naopak. Vlhkost se už od začátku snažíme eliminovat (právě proto je nesbíráme za deštivých dní nebo pod příkrovem rosy). Po této době budete mít jistotu, že budou chutnat i vonět přesně tak, jak mají. A to bez jakékoli stopy přírodního insekticidu.

Náš tip: Zbytky přípravků můžete obvykle vylít na kompost nebo kamkoliv jinam v zahradě. Přírodě nijak neškodí a velmi brzy se samy rozloží. To samozřejmě  o těch komerčních říct nelze. Jedinou nevýhodu tedy představuje to, že je musíte neustále připravovat čerstvé.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here