Pivoňka lékařská je nejen okrasná, ale i léčivá

pivonka

Pivoňka lékařská se pěstovala už ve středověku, nejen pro svoje krásné květy, ale i jako léčivka. Pro léčebné účely se využívá kořen a květ. Nejčastěji se sbírají lístky tmavočervených kultivarů. Pivoňka pomůže například s bolestivými křečemi či úpravou menstruace.

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis) se řadí do čeledi pivoňkovitých, Vyskytuje se od jihovýchodní Francie po Albánii, také v jižním Švýcarsku, Maďarsku, Rakousku a na Istrijském poloostrově. Původní výskyt už je velmi obtížné určit, protože se od starověku pěstovala v zahrádkách i klášterech.

V přírodě ji většinou najdeme na skalnatých stráních, v křovinách, lesních lemech a na loukách. Dorůstá výšky zhruba 35 – 60 cm, stonek je huňatý, později lysý. Listy jsou trojčetné, květy obvykle barvy růžovou, fialovou až purpurově červenou. Kvete v období květen – červen.

Pivoňka lékařská a její léčivé účinky

O léčivých účincích pivoňky se zmiňují už starověcí řečtí lékaři. Ve středověku už bychom ji jako léčivku našli v řadě herbářů, například ve známém Mattioliho herbáři.

K léčebným účelům se sbírají květy a kořen. Květy se sbírají v květnu a červnu, kořen v září a říjnu. Pro květy je doporučená doba sběru v poledne, pro léčebné účely se využívají květy červené barvy a suší se v tenké vrstvě ve stínu. Kořen stačí omýt a usušit.

  • V lidovém léčitelství se využívala při zažívacích potížích, při léčbě ledvinových kamenů, nepravidelné a silné menstruaci. Pivoňka má spasmolytické účinky – tlumí bolest a křeče.
  • Napomáhá při astmatu, ledvinových a žlučníkových kolikách.
  • Dále tlumí kašel, astma, napomáhá při dně a epilepsii. Čaj z kořene snižuje střevní peristaltiku.
  • Zevně k léčbě ekzémů.

Užívá se ve formě čaje, tinktury nebo kořene svařeného ve víně.

pivonka kvet

Trocha mýtů

O pivoňce se tradovalo, že vznikla za měsíčního svitu, v noci září a chrání ovčáky s jejich stádem. Také že odhání zlé duchy, čarodějnice, bouři a krupobití, chrání úrodu. Proto se v zahradách u chalup vysazovala poblíž vchodu. Podobně jako u mandragory prý nebylo vhodné pivoňku vyrýt, vřeštěla prý hrozivě a každý, kdo to slyšel, zemřel.

Ve větších dávkách je pivoňka jedovatá, je třeba dodržovat předepsané dávky. Není vhodná pro těhotné, kojící ženy a malé děti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here