Pivoňka lékařská

Pivoňka lékařská je známá především jako okrasná květina z našich zahrad a předzahrádek, ale i ona má určité využití k lékařství.

Česky:  

Pivoňka lékařská
Latinsky:  

Paeonia officinalis
Slovensky: 

Pivonka lekárska

 

pivoňka lékařská
Česky: Pivoňka lékařská Latinsky: Paeonia officinalis Slovensky: Pivonka lekárska

Lékařské účinky

  • Pomáhá proti dně.
  • Pomáhá při epilepsii.
  • Pomáhá při ledvinových kolikách.
  • Užívá se při křečích trávicího traktu.

Použití a přípravky

Užívá se kořen a květ. Užívá se jako jako spazmolytikum při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, při astmatu, epilepsii a jako specifikum při bolestivé dně. Známý je také účinek drogy při ledvinových kolikách a nemocech ledvin.

  • Venisfér krém s pivoňkou harmonizuje srdce, tenké střevo, osrdečník, játra a žlučník.
  • Pokud máte raději vnitřní přípravky, můžete využít také Venisfér v kapkách.

O pivoňce lékařské

pivoňka lékařská účinkyPivoňka lékařská (Paeonia officinalis) je dekorativní vytrvalá rostlina, která pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, u nás se místy pěstuje a jen velmi zřídka zdivočuje. Pivoňka se vyšlechtila do několika kultivarů, které se liší barvou a velikostí květů.

V kořenu je hlavně alkaloid peregrinin a třísloviny, kromě škrobu, cukru, organických kyselin, šťavelanu vápenatého a glykosidů. Kořen se sbírá na podzim v září a říjnu. Rychle se omyje a suší ve stínu nebo při umělé teplotě do 45°. Páchne mírně omamně, má chuť nasládle hořkou a odporně ostrou.

Je to rostlinná droga chemicky i farmakologicky málo prověřená a prakticky jen zřídka užívaná. Snižuje střevní peristaltiku a napětí hladkých svalů a zmírňuje bolesti.

Kontraindikace:

Konzumace květů pivoňky se nedoporučuje v období těhotenství – může způsobit kontrakce dělohy. Jejímu použití by se měly vyhnout i kojící matky. Užívání přípravků z pivoňky se také nedoporučuje během menstruace.

Měli byste vědět: Pivoňka je vysoce toxická rostlina a předávkování může vést k vážné otravě.

Domácí recepty

  • Odvar: Odvar z kořene je možno použít při křečových potížích trávicího traktu. Kořen pivoňky je možné i krátce (cca 5 minut) povařit ve víně. Pro nevyzpytatelné množství účinných látek je třeba dbát nejvyšší opatrnosti.
  • Kořen ve víně na jaterní a ledvinové choroby: v ¼ l vína budeme vařit jednu lžíci kořene pivoňky. Vaříme asi 5 minut. Pijeme po doušcích až 3x denně.
foto: –char–, Bob Gutowski
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů