Pivo z bylinek. Je možné ho vyrobit?

pivo

Možná si budete říkat, jestli čtete správně. Pivo se přece jenom už po staletí dělá z chmelu, a ne z bylin. Ve středověku tomu ovšem bylo opačně – a tato tradice se začíná pomalu, ale jistě opět dostávat na světlo světa. Čím dál tím více pivovarů zkouší toto pivo uvařit.

K čemu byliny slouží?

Chmel dodává pivu jeho charakteristickou chuť a hořkost. Místo něj se ovšem ve středověku používaly nejrůznější byliny. Takovému pivu se říká gruit a v dnešní době se nejedná o příliš rozšířený druh tohoto nápoje. Avšak existuje pár pivovarů, které se specializují na výrobu právě jeho. Není to však až tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Žádný ze středověkých receptů se totiž nedochoval, a proto se všechno zkouší metodou „pokus a omyl“. Nejdůležitější je najít správný poměr všech ingrediencí.

Jaké bylinky se používají?

Dosažení požadované hořkosti a pitelnosti je stejné, jako u piva klasického – slouží povětšinou pelyněk nebo řebříček. Ve Skotsku se dokonce používá vřes. Pokud byste si přáli, abychom vám přesně popsali, jak se takové pivo vaří, budete zklamaní. Jestliže už nějaký výrobce přijde na správný recept, střeží si ho jako oko v hlavě a je velmi pravděpodobné, že nikdy nespatří světlo světa. Do některých gruitů se může přidat i chmel, avšak poté už se nejedná o ten pravý bylinný nápoj.

Jak takové pivo chutná?

Budete možná překvapeni, ale bylinné pivo chutné skoro stejně jako obyčejné chmelené. Pořád má svou charakteristickou nahořklou chuť, avšak přítomnost bylin způsobuje, že je váš organismus v průběhu konzumace spíše posilován, než že by byl oslabován. Trendem v tomto segmentu je totiž vařit méně silná piva – narozdíl od zbytku pivovarnického světa, který experimentuje se silným chmelením.

Bylinné pivo je velmi zajímavý výrobek a my ho doporučujeme vyzkoušet všem pivařům, a to i těm, kteří pivo normálně nepijí. Bude se jednat o zajímavý prožitek, na který jen tak nezapomenete.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here