Pilát lékařský oceníte zejména při onemocnění dýchacích cest. Zároveň působí protizánětlivě a antibakteriálně. U nás se objevuje spíše v teplejších oblastech, najdeme ho třeba na trávnících nebo suchých loukách.
Pilát lékařský (Anchusa officinalis) se řadí do čeledi brutnákovitých. Najdeme ho po celé Evropě, vyjma nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je jeho výskyt roztroušený, spíše v teplejších oblastech, na horách zcela chybí nebo se objevuje výjimečně. Roste například na travnatých stráních, suchých loukách, železničních náspech, rumištích a dalších stanovištích, které jsou ovlivněné činností člověka.
Pilát je dvouletá až vytrvalá bylina, dosahující výšky 40 – 70 cm. Lodyhu má přímou, jednoduchou nebo nahoře větvenou. Listy v přízemní růžici jsou řapíkaté a drsně chlupaté, v době květu téměř zaschlé. Lodyžní listy přisedlé až objímavé, kopinaté. Květy jsou uspořádány ve vijany, nejprve červené barvy, později modrofialové až nachové, vzácně bílé. Kvete od května do září. Plodem je tvrdka.
Jaké má léčivé účinky
- Pilát utlumuje neproduktivní a vysilující kašel.
- Podporuje vykašlávání hlenů a látkovou výměnu.
- Pomáhá léčit obtížně léčitelné nebo zanedbané chronické nemoci plic.
- Dokáže pomoci i při léčbě TBC a zápalu plic.
- Zevně se používá na opary a špatně se hojící rány.
- Čerstvá šťáva posiluje žaludek, čistí krev, podporuje funkci jater a sleziny.
- Zlepšuje psychickou odolnost a spánek.
- Dokáže si poradit s průjmem.
Jak pilát užívat
Sbírá se kvetoucí nať na počátku květu.
Nálev připravíme z 1 kávové lžičky byliny, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody a nechá se 20 minut louhovat. Nálev dáme nejlépe do termosky a užíváme 4 polévkové lžíce denně.
Čerstvá šťáva se připraví odšťavením kvetoucí natě na odšťavňovači nebo ji pomeleme a šťávu vymačkáme. Užívají se 2 kávové lžičky 4x denně. Měla by se denně připravovat čerstvá. Nástup účinků je razantnější než u nálevu.
Pilát není vhodný pro těhotné a kojící ženy, také pro děti do 10 let. Zároveň by se neměla překračovat denní doporučená dávka.