Pilát lékařský

Pilát lékařský, latinsky Anchusa officinalis, je vytrvalá nebo dvouletá rostlina dorůstající do výšky až 80 cm a řadící se do čeledi brutnákovitých. Lodyha roste vzpřímeně, bývá lehce chlupatá a listy mívá přilehlé. Její květy jsou fialovomodré, někdy i s tmavším odstínem, květenství probíhá od května až září a jejím plodem je tvrdka. Je značně populární mezi včelami a čmeláky, v létě na pilátu spatříte celé roje.

Pilát lékařský
Pilát lékařský, Autor: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Výskyt

Rostlina se rozpíná po Evropě a sahá až do Turecka. Nejčastěji se vyskytuje v teplejších oblastech, a to na pastvinách, rumištích, mezích, okrajích komunikací. Nicméně je možno ji nalézt jak v nížinách, tak i v zapadlých podhorských místech.

Léčivé účinky bylinky

  • uvolňuje od zánětů dýchacích cest, kašle, zánětu průdušek
  • používá se při zápalu plic
  • dlouhodobě se užívá při potížích s astmatem
  • zevně se aplikuje na opary a špatně se hojící rány

Použití

Pilát lékařský lze využít ve formě nálevu. Jak jej ale připravit? Doporučuje se zalít kávovou lžičku horkou vodou, tuto směs nechat až půl hodiny louhovat a poté ji třikrát denně podávat na polévkové lžíci. Z pilátu se dokonce připravuje i tinktura. Pro ni se využívá nať, jež se natrhá na menší kousky, zaleje se minimálně 40 procentním alkoholem – a tinktura je na světě! Takto vyhotovená směs se nechá po dobu jednoho týdne odstát, poté se slije do menších lahviček, již ale bez natě a takto připravenou můžeme užívat.

Barvení látek

V dřívějších dobách se pilát lékařský používal i k obarvení různorodých látek a vlny. Jednalo se o barvu červenou a hnědou.

Čerstvá šťáva

Svou oblibu získala i její čerstvá šťáva. Pro přípravu šťávy používáme kvetoucí nať – stejně jako u přípravy tinktury. Nať je nejdříve potřebné pomlít a následně z ní vymačkat šťávu. Takto udělaná šťáva mívá výraznější účinky než již zmiňovaný nálev. Nevýhodou ale je, že šťávu lze pít pouze čerstvou, nelze ji připravovat na několik dní dopředu. Doporučuje se předně při onemocnění průdušek, plic a kašle.

Kontraindikace:

Přípravky z pilátu lékařského jsou kontraindikovány u těhotných žen a kojících matek.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty