Osladič obecný (Polypodium vulgare) je druh kapradiny, která se řadí do čeledi osladičovitých. Vyskytuje se téměř po celé Evropě, v Asii nesouvisle až po Japonsko, dále v severní a Jižní Africe, Severní Americe a na Havaji. U nás je výskyt hojný, od nížin po hory. Najdeme ho ve vlhčích listnatých a jehličnatých lesích, na trouchnivějících kmenech, stinných a mechovitých skalách, na půdách převážně kyselých. Vzácněji ho najdeme i na kmenech stromů.
Osladič je vytrvalá kapradina s plazivým oddenkem. Dorůstá výšky 10 – 30 cm, rozlišuje se několik variet a forem. Listy začínají rašit v květnu až červnu, mladé listy jsou spirálovitě stočené. Barvu mají světlezelenou, na koncích mají téměř kulatou čepel, čímž se liší od ostatních kapradin. Listy jsou převážně přezimující, na jaře odumírají. Listy jsou členěné ve 3 – 26 párů střídavých úkrojků. Během sucha se čepele listů svinou jako ochrana před zvýšeným odpařováním vody.
Jaké má léčebné využití
V lidovém léčitelství se využíval dříve, dnes už jsou jeho léčebné účinky pozapomenuty. V současnosti je spíše využíván zahrádkáři.
Časně zjara nebo na podzim se sbíral oddenek, který roste přímo pod povrchem země. Má tmavohnědou barvu, uvnitř zelenou. Oddenek se zbaví listových řapíku, kořenů i různých plev, pečlivě se umyje a usuší.
- Usnadňuje vykašlávání a uvolňování hlenů.
- Pomáhá při léčbě bronchitidy, astmatu a chrapotu.
- Stimuluje tvorbu žluče.
- Působí projímavě.
- Účinný proti střevním parazitům.
Podává se ve formě nálevu – 1 polévková lžíce se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 15 minut louhovat. Také ve formě prášku, kdy se usušený oddenek jemně namele, užívá se 1 – 2 g denně a zapíjí vodou.
Zajímavostí je, že oddenek je 500x sladší než běžný řepný cukr. Běžně se však nevyužívá, protože není schválen jako zdravotně nezávadná potravina nebo náhradní sladidlo.
Na zahrádkách je využíván do skalek, k zakrytí nevzhledných a stinných míst, ke kamenným zdem nebo jako podrostová rostlina.