Osladič obecný může pomoci se zahleněním i zácpou

 

osladic rostlina

Osladič obecný (Polypodium vulgare) je druh kapradiny, která se řadí do čeledi osladičovitých. Vyskytuje se téměř po celé Evropě, v Asii nesouvisle až po Japonsko, dále v severní a Jižní Africe, Severní Americe a na Havaji. U nás je výskyt hojný, od nížin po hory. Najdeme ho ve vlhčích listnatých a jehličnatých lesích, na trouchnivějících kmenech, stinných a mechovitých skalách, na půdách převážně kyselých. Vzácněji ho najdeme i na kmenech stromů.

Osladič je vytrvalá kapradina s plazivým oddenkem. Dorůstá výšky 10 – 30 cm, rozlišuje se několik variet a forem. Listy začínají rašit v květnu až červnu, mladé listy jsou spirálovitě stočené. Barvu mají světlezelenou, na koncích mají téměř kulatou čepel, čímž se liší od ostatních kapradin. Listy jsou převážně přezimující, na jaře odumírají. Listy jsou členěné ve 3 – 26 párů střídavých úkrojků. Během sucha se čepele listů svinou jako ochrana před zvýšeným odpařováním vody.

osladic

Jaké má léčebné využití

V lidovém léčitelství se využíval dříve, dnes už jsou jeho léčebné účinky pozapomenuty. V současnosti je spíše využíván zahrádkáři.

Časně zjara nebo na podzim se sbíral oddenek, který roste přímo pod povrchem země. Má tmavohnědou barvu, uvnitř zelenou. Oddenek se zbaví listových řapíku, kořenů i různých plev, pečlivě se umyje a usuší.

  • Usnadňuje vykašlávání a uvolňování hlenů.
  • Pomáhá při léčbě bronchitidy, astmatu a chrapotu.
  • Stimuluje tvorbu žluče.
  • Působí projímavě.
  • Účinný proti střevním parazitům.

Podává se ve formě nálevu – 1 polévková lžíce se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 15 minut louhovat. Také ve formě prášku, kdy se usušený oddenek jemně namele, užívá se 1 – 2 g denně a zapíjí vodou.

Zajímavostí je, že oddenek je 500x sladší než běžný řepný cukr. Běžně se však nevyužívá, protože není schválen jako zdravotně nezávadná potravina nebo náhradní sladidlo.

Na zahrádkách je využíván do skalek, k zakrytí nevzhledných a stinných míst, ke kamenným zdem nebo jako podrostová rostlina.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here