Osladič obecný

Česky: 

Osladič obecný
Latinsky: 

Polypodium vulgare
Slovensky: 

Sladič obyčajný

Léčivé účinky

Česky: Osladič obecný Latinsky: Polypodium vulgare Slovensky: Sladič obyčajný, Autor: Original uploader was Algirdas at lt.wikipedia – Transferred from lt.wikipedia; transferred to Commons by User:Hugo.arg using CommonsHelper., Volné dílo, Odkaz
  • usnadňuje odkašlávání, odhleňuje, léčí kašel
  • pomáhá při léčbě astmatu a bronchitidě
  • odstraňuje chrapot vlivem nastydnutí
  • pomáhá léčit zánět průdušek
  • používá se při léčbě žlučníku a při zácpě
  • odstraňuje z těla cizopasné organismy

Použití

Osladič obecný (Polypodium vulgare) – Už v době antiky lidé touto rostlinou vyháněli cizopasné organismy z těla. V lidovém léčitelství se dodnes používá při léčbě zraku, zažívacího ústrojí a při nachladnutí.

Z osladiče obecného se vyrábí tinktura. Při užívání osladiče je nutné striktně dodržovat předepsané denní množství, jinak hrozí předávkování, které může mít velmi vážné následky.

Dále se léčivka používá ve formě prášku, jeden až dva gramy denně a nebo formou nálevu. V současnosti se používá především v lidovém léčitelství.

O Osladiči obecném

Kapradina s názvem Osladič obecný díky svému plazivému podzemnímu oddenku dokáže přežít i v náročnějších podmínkách. Dorůstá do výšky deset až třicet centimetrů a má trojúhelníkové až obdélníkové obrysy.

Sběr oddenku se provádí už brzy zjara, začátkem března. Chutná nasládle s hořkými, proto i jeho jméno. A používá se i k výrobě nejrůznějších cukrovinek – například nugátu. V ČR se vyskytuje hojně na celém území, a to zejména v lesích nebo podél vodních toků.

Osladič obecný obsahuje steroidní glykosid osladin, třísloviny, saponiny, silice, sliz a cukry, které napomáhají při odkašlávání a stimulují tvorbu žluče. Je velmi účinný proti střevním parazitům a používá se také při léčbě zácpy. Osladič se dále používá při léčbě chrapotu, bronchitidě, zánětu průdušek a proti hlístům.

Domácí recepty

Nálev: Pro léčbu střevních potíží a při chřipce a nachlazení se používá odvar z osladiče obecného, kdy se jemně nasekaný, usušený oddenek v množství jedné polévkové lžíce přelije 250 mililitry vody a louhuje se patnáct minut.

Prášek: Umytý, osušený oddenek se pomele na jemný prášek, který se užívá jednou denně jeden až dva gramy a zapíjí se sklenicí vody.

Kontraindikace

Při vnitřním užití není vhodný pro těhotné a kojící ženy a malé děti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů