Osladič obecný

Česky: 

Osladič obecný
Latinsky: 

Polypodium vulgare
Slovensky: 

Sladič obyčajný

Léčivé účinky

Česky: Osladič obecný Latinsky: Polypodium vulgare Slovensky: Sladič obyčajný, Autor: Original uploader was Algirdas at lt.wikipedia – Transferred from lt.wikipedia; transferred to Commons by User:Hugo.arg using CommonsHelper., Volné dílo, Odkaz
  • usnadňuje odkašlávání, odhleňuje, léčí kašel
  • pomáhá při léčbě astmatu a bronchitidě
  • odstraňuje chrapot vlivem nastydnutí
  • pomáhá léčit zánět průdušek
  • používá se při léčbě žlučníku a při zácpě
  • odstraňuje z těla cizopasné organismy

Použití

Osladič obecný (Polypodium vulgare) – Už v době antiky lidé touto rostlinou vyháněli cizopasné organismy z těla. V lidovém léčitelství se dodnes používá při léčbě zraku, zažívacího ústrojí a při nachladnutí.

Z osladiče obecného se vyrábí tinktura. Při užívání osladiče je nutné striktně dodržovat předepsané denní množství, jinak hrozí předávkování, které může mít velmi vážné následky.

Dále se léčivka používá ve formě prášku, jeden až dva gramy denně a nebo formou nálevu. V současnosti se používá především v lidovém léčitelství.

O Osladiči obecném

Kapradina s názvem Osladič obecný díky svému plazivému podzemnímu oddenku dokáže přežít i v náročnějších podmínkách. Dorůstá do výšky deset až třicet centimetrů a má trojúhelníkové až obdélníkové obrysy.

Sběr oddenku se provádí už brzy zjara, začátkem března. Chutná nasládle s hořkými, proto i jeho jméno. A používá se i k výrobě nejrůznějších cukrovinek – například nugátu. V ČR se vyskytuje hojně na celém území, a to zejména v lesích nebo podél vodních toků.

Osladič obecný obsahuje steroidní glykosid osladin, třísloviny, saponiny, silice, sliz a cukry, které napomáhají při odkašlávání a stimulují tvorbu žluče. Je velmi účinný proti střevním parazitům a používá se také při léčbě zácpy. Osladič se dále používá při léčbě chrapotu, bronchitidě, zánětu průdušek a proti hlístům.

Domácí recepty

Nálev: Pro léčbu střevních potíží a při chřipce a nachlazení se používá odvar z osladiče obecného, kdy se jemně nasekaný, usušený oddenek v množství jedné polévkové lžíce přelije 250 mililitry vody a louhuje se patnáct minut.

Prášek: Umytý, osušený oddenek se pomele na jemný prášek, který se užívá jednou denně jeden až dva gramy a zapíjí se sklenicí vody.

Kontraindikace

Při vnitřním užití není vhodný pro těhotné a kojící ženy a malé děti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty