Oman pravý byl nejprve využíván jako kořenová zelenina

oman
Foto: Karelj / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Oman pravý je statná vytrvalá bylinka, která však byla ve starověkém Středomoří a Orientu, a dokonce i ve středověkém Německu využívána převážně jako kořenová zelenina. Do bylinkářů se dostala až počátkem novověku.

Jak oman vypadá

Oman pravý (Inula helenium) je statná bylina z čeledi hvězdnicovitých dorůstající až 1,5 metru, s větveným oddenkem, s přímou a tlustou lodyhou, listy jsou střídavé, květy jsou žluté ve velkých úborech, plody jsou nažky s dlouhým chmýrem.

oman pravy
Foto: Karelj / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Kde roste

Druh je původní v pohořích od jihovýchodní Evropy až do západní Asie. Odtud byl zavlečen téměř po celé Evropě. Roste zejména v zanedbaných zahradách, parcích, na hradech, ale byl také pěstován jako okrasná rostlina v zahradách našich babiček.

Co se sbírá

Sbírají se oddenky s kořeny, které se sklízejí až z dvouletých rostlin. Droga je okrově hnědá, voní po fialkách a chutná hořce.

Co oman obsahuje

Oman obsahuje zejména silice a inulin. Díky tomu působí tlumivě na záněty horních cest dýchacích a také napomáhá při trávicích obtížích, účinkuje proti střevním parazitům, proti žlučníkovým, jaterním a ledvinovým potížím. Používá se jednotlivě v nálevu nebo v čajových směsích.

Tinktura nebo sirup

Kromě čaje si můžete z omanu vyrobit nebo zakoupit tinkturu nebo sirup. Tinktura se hodí zejména na všechny potíže spojené se zažíváním, sirup je zase vhodný na nemoci dýchacích cest, kašel, rýmu či zahlenění.

Jak si doma vyrobit tinkturu

Nasbírejte dostatek oddenků z dvouletých rostlin omanu, postupujte však opatrně, abyste nepoškodili celou kulturu. Oddenky očistěte a omyjte, nakrájejte na drobné kousky, ty napěchujte do tmavé lahve a zalijte alespoň 40% alkoholem nebo lihem. Uzavřete a nechte nejméně 3 týdny louhovat. Poté přeceďte přes hustý cedník nebo plátýnko a skladujte v tmavých lahvičkách v temnu a suchu. Používejte 3x 20 kapek denně do vody nebo čaje při žaludečních obtížích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here