Oman pravý byl nejprve využíván jako kořenová zelenina

oman
Foto: Karelj / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Oman pravý je statná vytrvalá bylinka, která však byla ve starověkém Středomoří a Orientu, a dokonce i ve středověkém Německu využívána převážně jako kořenová zelenina. Do bylinkářů se dostala až počátkem novověku.

Jak oman vypadá

Oman pravý (Inula helenium) je statná bylina z čeledi hvězdnicovitých dorůstající až 1,5 metru, s větveným oddenkem, s přímou a tlustou lodyhou, listy jsou střídavé, květy jsou žluté ve velkých úborech, plody jsou nažky s dlouhým chmýrem.

oman pravy
Foto: Karelj / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Kde roste

Druh je původní v pohořích od jihovýchodní Evropy až do západní Asie. Odtud byl zavlečen téměř po celé Evropě. Roste zejména v zanedbaných zahradách, parcích, na hradech, ale byl také pěstován jako okrasná rostlina v zahradách našich babiček.

Co se sbírá

Sbírají se oddenky s kořeny, které se sklízejí až z dvouletých rostlin. Droga je okrově hnědá, voní po fialkách a chutná hořce.

Co oman obsahuje

Oman obsahuje zejména silice a inulin. Díky tomu působí tlumivě na záněty horních cest dýchacích a také napomáhá při trávicích obtížích, účinkuje proti střevním parazitům, proti žlučníkovým, jaterním a ledvinovým potížím. Používá se jednotlivě v nálevu nebo v čajových směsích.

Tinktura nebo sirup

Kromě čaje si můžete z omanu vyrobit nebo zakoupit tinkturu nebo sirup. Tinktura se hodí zejména na všechny potíže spojené se zažíváním, sirup je zase vhodný na nemoci dýchacích cest, kašel, rýmu či zahlenění.

Jak si doma vyrobit tinkturu

Nasbírejte dostatek oddenků z dvouletých rostlin omanu, postupujte však opatrně, abyste nepoškodili celou kulturu. Oddenky očistěte a omyjte, nakrájejte na drobné kousky, ty napěchujte do tmavé lahve a zalijte alespoň 40% alkoholem nebo lihem. Uzavřete a nechte nejméně 3 týdny louhovat. Poté přeceďte přes hustý cedník nebo plátýnko a skladujte v tmavých lahvičkách v temnu a suchu. Používejte 3x 20 kapek denně do vody nebo čaje při žaludečních obtížích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here