Oman pravý

Česky: 

Oman pravý
Latinsky:  

Inula helenium
Slovensky:

Oman pravý

Oman pravý (Inula helenium) je trvalá bylinka, která je velmi odolná. Může růst všude tam, kde je slunce nebo polostín a odpustí vám, pokud ho nebudete pravidelně zalévat. Navzdory tomu, že oman roste v hojném množství, přináší jedinečné léčebné vlastnosti.

Léčebné účinky

Česky: Oman pravý Latinsky: Inula helenium Slovensky: Oman pravý
  • Používá se na zažívací obtíže.
  • Léčí bronchiální a dýchací problémy.
  • Využívá se při respiračních potížích.
  • Snižuje hladinu cukru v krvi.
  • Má diuretické a antiseptické vlastnosti.
  • Je dobrý expektorant (usnadňuje vykašlávání).

Použití a přípravky

Z omanu se pro léčebné účinky sklízí kořeny, a to v jarní nebo podzimní sezóně. Stejně jako mnoho jiných bylinek má oman robustní kořen – takže budete muset před jeho sklizní dobře kopat. Používejte sušený nebo čerstvý kořen, který můžete zpracovat do tinktury, odvaru nebo sirupu.

  • Kořen můžete po sklizni uchovávat jako jakýkoli jiný bylinný kořen. Pokud ho sklidíte, nechte jej ještě chvíli vysušit na slunci – poté jej skladujte například ve skleněných nádobách.
  • Kořeny by měly být před sušením a skladováním vyčištěny a nakrájeny na potřebnou velikost (sušením totiž ztvrdnou a už s nimi nebude tak snadná manipulace).

Oman pravý můžete používat čerstvý, sušený, v práškové nebo kandované podobě. Pro respirační potíže je dobré z omanu připravit sirup nebo kapky proti kašli. Vhodná je taktéž příprava čaje.

Vzhledem k tomu, že ukládat a používat tuto bylinku je velmi snadné, dává smysl připravit si tinkturu a sirup z omanu přímo v době sklizně. Zbývající bylinu pak můžete usušit pro její skladování.

  • Z omanu se používají také květy, zejména na přípravu čaje. Je však zřídka podáván samostatně, ale nejčastěji se užívá v kombinaci s jinými léky podobné povahy. Nejlépe se podává ve formě odvaru, přičemž dávka je malá čajová lžička, třikrát denně.

Nejvíce obsažená látka v kořenu omanu je inulin, který odhalil Valentin Rose z Berlína v roce 1804 a označil jej jako Alantin (německý název rostliny je Alantwurzel), ale název inulin, navržený společností Thompson, byl obecně přijat. Má stejné složení jako škrob, ale do určité míry stojí v opozici s touto látkou. V živých rostlinách se inulin rozpustí ve vodnaté šťávě a při sušení se usazuje uvnitř buněk v amorfních hmotách, které jsou v polarizovaném světle neaktivní. To se podobá škrobu, ale liší se od něj tím, že přidává žlutou namísto modré barvy jódu, je rozpustný ve vroucí vodě bez tvorby pasty a při jeho ochlazování se nezmění z horkého vodného roztoku. S kyselinou dusičnou inulin neposkytuje žádnou výbušnou sloučeninu jako škrob.

Omanové víno proti kašli

Vezměte 80 gramů sušeného kořene a naložte ho do jednoho litru vína Nechte týden odpočívat. Přeceďte a uložte do chladu. V případě potíží s kašlem nebo infekcí dýchacím cest užívejte 3x denně 50 ml.

Kontraindikace

Lidé trpící cukrovkou by neměli oman užívat bez konzultace s lékařem.

O omanu

Oman pravý (Inula helenium) je vytrvalá rostlina, kterou můžeme často vidět v blízkosti lesů. Roste všude tam, kde je slunce nebo i polostín. Je to velmi odolná rostlina, která odolá suché půdě. Nejlépe se jí ale daří ve vlhké půdě. Roste po celé Evropě, spíše ale lokálně. Pro své léčivé účely se pěstuje v Holandsku, Švýcarsku a Německu.

Pokud hledáte rostlinu pro okrasnou nebo bylinnou léčebnou zahradu, určitě zvažte vysazení omanu. Je těžké ho zabít, můžete ho vysadit na místo, kde by jiné rostliny nerostly a navíc je přitažlivý na oko. Má krásné žluté květy, které připomínají divokou slunečnici, avšak v mnohem zvládnutelnější velikosti. Dorůstá do výšky až 120 cm, je hluboce zakřivený a v horní části rozvětvený.  Produkuje radikální růžici obrovských, vejčitých, špičatých listů o délce asi 30 cm a šířce 10 cm. Listy jsou ve středu sametové se zubovitými okraji.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty