Náprstník je ve velkém množství jedovatý, ale jinak velmi ceněná bylinka

naprstnik cerveny
Foto: commons.wikimedia.org

Náprstník patří mezi jitrocelovité rostliny a roste v lesích, podél cest, od středních poloh až po vysoké. V České republice najdeme 2 druhy náprstníků, ale celosvětově je známo 25 druhů.

naprstnik velkokvety
Foto: BernardM / Public domain Náprstník velkokvětý

Které druhy najdeme volně v české přírodě

V naší přírodě se setkáme s náprstníkem červeným (Digitalis purpurea) a náprstníkem velkokvětým (Digitalis grandiflora). Léčivé látky se dále získávají z náprstníku vlnatého (Digitalis lanata).

naprstnik vlnaty
Foto: User:Haplochromis / CC BY-SA
(http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) Náprstník vlnatý

Co náprstníky obsahují

Náprstníky obsahují poměrně velké množství kardioaktivních glykosidů, mezi něž patří například digitoxin, lanatosid, gitoxin nebo purpurea-glykosidy. Všechny tyto látky pomáhají zejména při kardiovaskulárních chorobách, zvyšují stažlivost srdce, zpomalují srdeční frekvenci a upravují srdeční rytmus.

naprstnik
Foto: commons.wikimedia.org Náprstník červený

Jsou jedovaté

Pozor však na předávkování. Pokud nedodržíte doporučené dávkování, hrozí předávkování, které se projevuje otravou, nevolností, zvýšeným sliněním, poruchami zažívání, poruchami vidění, zvýšeným krevním tlakem a v nejhorším případě i srdeční zástavou.

Bylina čarodějnic

Ve středověku a ještě i v raném novověku se jednalo o bylinu, která byla přisuzována čarodějnicím, proto se s její pomocí lidé léčili tajně, aby nebyli upáleni na hranici. Tradovalo se, že náprstník je součástí létacích mastí, také byl talismanem čarodějnic, protože je měl ochránit před vším zlým (tedy v jejich případě spíše před vším „dobrým“).

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here