Náprstník je ve velkém množství jedovatý, ale jinak velmi ceněná bylinka

naprstnik cerveny
Foto: commons.wikimedia.org

Náprstník patří mezi jitrocelovité rostliny a roste v lesích, podél cest, od středních poloh až po vysoké. V České republice najdeme 2 druhy náprstníků, ale celosvětově je známo 25 druhů.

naprstnik velkokvety
Foto: BernardM / Public domain Náprstník velkokvětý

Které druhy najdeme volně v české přírodě

V naší přírodě se setkáme s náprstníkem červeným (Digitalis purpurea) a náprstníkem velkokvětým (Digitalis grandiflora). Léčivé látky se dále získávají z náprstníku vlnatého (Digitalis lanata).

naprstnik vlnaty
Foto: User:Haplochromis / CC BY-SA
(http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) Náprstník vlnatý

Co náprstníky obsahují

Náprstníky obsahují poměrně velké množství kardioaktivních glykosidů, mezi něž patří například digitoxin, lanatosid, gitoxin nebo purpurea-glykosidy. Všechny tyto látky pomáhají zejména při kardiovaskulárních chorobách, zvyšují stažlivost srdce, zpomalují srdeční frekvenci a upravují srdeční rytmus.

naprstnik
Foto: commons.wikimedia.org Náprstník červený

Jsou jedovaté

Pozor však na předávkování. Pokud nedodržíte doporučené dávkování, hrozí předávkování, které se projevuje otravou, nevolností, zvýšeným sliněním, poruchami zažívání, poruchami vidění, zvýšeným krevním tlakem a v nejhorším případě i srdeční zástavou.

Bylina čarodějnic

Ve středověku a ještě i v raném novověku se jednalo o bylinu, která byla přisuzována čarodějnicím, proto se s její pomocí lidé léčili tajně, aby nebyli upáleni na hranici. Tradovalo se, že náprstník je součástí létacích mastí, také byl talismanem čarodějnic, protože je měl ochránit před vším zlým (tedy v jejich případě spíše před vším „dobrým“).

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here