Muškátovník vonný je léčivý pomocník, pozor však na dávkování

muskat plod
Zdroj foto: Fpalli, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Muškátovník je strom, který roste v tropickém podnebí. Hospodyňky ho budou znát pod označením muškátový oříšek, který běžně používají v kuchyni. V malém množství je neškodný, ale pokud to přeženete, může způsobit komplikace.

Muškátovník vonný (Myristica fragrans) je původní na Molukách, které se nachází v Indonésii. Ostrovy jsou hornaté a mají vlhké tropické podnebí. Například zde roste i koření hřebíček. Do Evropy ho přivezli arabští obchodníci, jeho cena byla kdysi velmi vysoká.

Strom dorůstá až patnáct metrů, zdobí ho kožovité, stálezelené listy. Jeho kůra je olivově zelená až šedá, pokud ji naříznete, roní tekutinu, která na vzduchu zčervená. Kvete celoročně, na jednom stromě se nachází buď samičí nebo samčí květy.

Plody jsou bobule, které mají nejdříve zelenou, později žlutohnědou barvu. Uvnitř je tvrdé semeno, nám známé jako muškátový oříšek. Semeno obepíná dužnatý míšek. Známý jako muškátový květ, i když květem není.

Muškátový oříšek nejen v kuchyni

muskat
Zdroj foto: Vinayaraj, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Celá rostlina obsahuje vonnou silici, nejvíce oříšek a osemení (muškátový květ). Obsahuje převážně myristicin, který je palčivě hořký a alkaloidy. V kuchyni je oblíbeným kořením, ale může mít i účinky na náš organismus.

Podporuje trávení, léčí průjmy a brání zvracení. Používá se při potížích s trávicím ústrojím, jako nechutenství, poruchy zažívání a křeče. Obsažené látky mají baktericidní a údajně také afrodisiakální účinky. Pomáhají také při plicních problémech a bronchitidě. Zevně lze používat jako mast při revmatismu, bolavých kloubech a jako prsní balzám při nachlazení.

Pozor na dávkování, může být nebezpečný

Vnitřně se muškátový oříšek používá ve formě prášku. Dává se ho jen malé množství, na špičku nože, zhruba třikrát denně. Z prášku také můžete udělat odvar, ale je třeba dodržet dávkování.

V malých dávkách nebezpečný není, ale pokud byste najednou požili 5-15 g, může se dostavit otrava. Ta se projevuje různě od zčervenání, svědění tváří, mírných poruch vědomí a nevolností po závažnější stavy. Až po halucinace, pocity euforie, zrychlený tep, malátnost, poruchy artikulace a další nepříjemné projevy či vážnější stavy.

Dostavují se sluchové a zrakové halucinace, tyto pro někoho příjemné stavy jsou však vystřídány těmi nepříjemnými a dochází k vyčerpání. V lepším případě člověk několik hodin pospí.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here