Meduňka lékařská je často pěstovanou bylinkou v bylinkové zahrádce nebo bylinkové spirále. Mnozí také vědí, že meduňka je dobrá na spánek nebo proti stresu. Avšak meduňka má mnohem více prospěšných vlastností.
Kdy sbírat listy
Listy nebo vršky lodyh sbírejte, dokud meduňka nekvete (tedy do června), protože kvetoucí ztrácí potom svou účinnost. Listy se dají sušit a používat po celý rok.
Pro dobrý spánek a proti stresu
Prvním účinkem, který je u meduňky všeobecně známý, je, že způsobuje dobrý spánek a působí proti stresu. Pijte vlažný čaj, nikoliv horký, asi tak hodinu před spaním. Můžete jej dosladit třeba medem.
Astma
Protože má tlumivé účinky, používá se proti astmatu, při astmatických záchvatech, ale také pomáhá při záchvatech epilepsie.
Kašel
Meduňka se dá použít i jako prostředek při záchvatech kašle, nebo ji můžete spolu s jinými bylinkami použít do čajové směsi proti kašli.
Trávení
Kromě toho pomáhá upravit naše trávení, pomáhá proti křečím v žaludku a také uvolňuje zaražené větry.
Bylinka pro ženy
Pomáhá při menstruačních bolestech, při premenstruačním syndromu, upravuje nepravidelnou menstruaci a také pomáhá s tvorbou mléka, je tedy vhodná pro kojící ženy.
Bolesti hlavy a deprese
Meduňka svými uklidňujícími účinky pomáhá při bolestech hlavy, i migréně, ale může pomoci i se slabšími depresemi – pijte meduňkový čaj každý den. Při větších potížích však vyhledejte odborného lékaře.