Meduňkové listy pomáhají dobrému spánku, ale mají i mnoho jiných účinků

medunka
Zdroj foto: envato

Meduňka lékařská je často pěstovanou bylinkou v bylinkové zahrádce nebo bylinkové spirále. Mnozí také vědí, že meduňka je dobrá na spánek nebo proti stresu. Avšak meduňka má mnohem více prospěšných vlastností.

Kdy sbírat listy

Listy nebo vršky lodyh sbírejte, dokud meduňka nekvete (tedy do června), protože kvetoucí ztrácí potom svou účinnost. Listy se dají sušit a používat po celý rok.

Pro dobrý spánek a proti stresu

Prvním účinkem, který je u meduňky všeobecně známý, je, že způsobuje dobrý spánek a působí proti stresu. Pijte vlažný čaj, nikoliv horký, asi tak hodinu před spaním. Můžete jej dosladit třeba medem.

Astma

Protože má tlumivé účinky, používá se proti astmatu, při astmatických záchvatech, ale také pomáhá při záchvatech epilepsie.

medunka caj
Zdroj foto: envato

Kašel

Meduňka se dá použít i jako prostředek při záchvatech kašle, nebo ji můžete spolu s jinými bylinkami použít do čajové směsi proti kašli.

Trávení

Kromě toho pomáhá upravit naše trávení, pomáhá proti křečím v žaludku a také uvolňuje zaražené větry.

Bylinka pro ženy

Pomáhá při menstruačních bolestech, při premenstruačním syndromu, upravuje nepravidelnou menstruaci a také pomáhá s tvorbou mléka, je tedy vhodná pro kojící ženy.

Bolesti hlavy a deprese

Meduňka svými uklidňujícími účinky pomáhá při bolestech hlavy, i migréně, ale může pomoci i se slabšími depresemi – pijte meduňkový čaj každý den. Při větších potížích však vyhledejte odborného lékaře.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here