Maliník obecný nebo také ostružiník maliník je keř, který roste volně v přírodě a jehož vyšlechtěné odrůdy pěstujeme v zahradách. Léčivé jsou zejména plody a listy.
Jak maliník vypadá
Maliník je keř dorůstající výšky až 2 metrů, má vícečetné, střídavé listy, které na zimu opadávají. Bílé pětičetné květy jsou oboupohlavné. Plodem je souplodí peckoviček.
Kde maliník roste
Maliník potřebuje plné slunce nebo polostín, propustnou, humózní půdu, vyšší vlhkost. Zahradní maliníky se vysazují na jaře nebo na podzim. Při zahradním pěstování je také důležitý řez: protože maliníky mají dvouleté výhony, které plodí ve druhém roce, je třeba vždy prořezat staré výhony, které již neplodí, a také velmi tenké výhony, které by maliník jen zbytečně vysilovaly. Nezapomeňte také na hnojení – při vysazení není nutné přihnojování, ale v dalších letech dodávejte maliníku kompost a vhodný je také dřevěný popel, který maliníku dodá dostatek vápníku a draslíku.
Co maliny obsahují
Plody obsahují zejména vitamín C a barvivo, které je dokonalým antioxidantem. Používají se při horečnatých onemocněních, zánětech průdušek, revmatu, mohou pomoci lidem trpícím Alzheimrem. Výborné jsou jak čerstvé, tak mražené, sušené, dají se z nich vyrábět džemy, sirupy…
Na co se používají listy
Listy se dají používat čerstvé nebo sušené – na kloktání při problémech v dutině ústní, na kožní potíže, jako čaj při menstruačních problémech, v těhotenství, při a po porodu na posílení děložních svalů.
Čaj z maliníkových listů
Na čaj z maliníkových listů si nasbírejte hrst listů maliníku (nebo použijte půl hrsti sušených listů), zalijte vroucí vodou (asi 250 ml) a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte, zchlaďte a pijte při výše uvedených potížích až 3x denně. Před porodem pijte tento čaj pravidelně alespoň 1 měsíc – uvolníte tím děložní svalstvo – ne že by potom porod nebolel, ale přece jen to půjde o něco snadněji.