Lnice květel má nápadné a sytě žluté hrozny květů. Nejčastěji ji najdeme na suchých a slunných místech, podél cest. Poradí si například s jaterními a žlučníkovými chorobami, žaludečními vředy či hemeroidy.
Lnice květel (Linaria vulgaris) můžeme najít po celé Evropě, kromě nejsevernějších oblastí, většiny Pyrenejského ostrova a východního Středomoří. U nás ji najdeme téměř všude, od nížin po podhůří. Vyhledává suchá a slunná místa, nejčastěji podél cest, v náspech, silničních příkopech, v kamenolomech a rumištích. Roste na písčitých a kamenitých půdách.
Lnice je trvalka s větveným oddenkem. Lodyha je přímá, lysá a hustě olistěná, dorůstá výšky 20 – 60 cm. Květenství je hroznovité, skládající se z 10 – 50 květů žluté barvy. Plodem je tobolka. Kvete od června do října.
Jaké má léčivé vlastnosti
Lnice je stará léčivka, kterou znali už starověcí bylinkáři. Vyráběli z ní mast na hemeroidy a také sloužila jako prostředek proti očarování. Dávala se dětem nad kolébku, aby je ochránila proti kouzlům a nemocem.
- Bylinka je využívána při onemocnění a zánětu žlučníku, žloutence a dalším chorobám jater.
- Má protizánětlivé účinky, čehož je využíváno při zánětech močového ústrojí, například ledvin, prostaty či močového měchýře. Působí močopudně.
- Je dobrým prostředkem v boji s dvanácterníkovými a žaludečními vředy.
- Hojí hemeroidy.
- Zevně se přikládají obklady na bércové vředy, křehké, praskající cévy, kožní defekty, záněty očních spojivek. Na pihy má zesvětlující účinek při pravidelném omývání silným nálevem.
- Čistí pleť.
Nálev připravíme z 1 – 1,5 čajové lžičky, kterou přelijeme 300 ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Popíjíme 2x denně před jídlem.
Obklad vyrobíme svařením 20 g byliny v 0,5 l mléka a přikládáme 3x denně.
Na oplach použijeme 20 g byliny na 500 ml vody a několik minut povaříme.