Lnice obecná

Česky:  

Lnice obecná
Latinsky:  

Linaria vulgaris
Slovensky:

Pyštek obyčajný

Léčivé účinky

Česky: Lnice obecná Latinsky: Linaria vulgaris Slovensky: Pyštek obyčajný
  • napomáhá při léčbě žlučníku
  • používá se při léčbě jater
  • napomáhá ozdravovat onemocnění žloutenky
  • má protizánětlivé účinky
  • pomáhá při léčbě ledvin a obtížích s močením
  • působí projímavě a zmírňuje žaludeční kyseliny
  • přiložením na oči pomáhá při zánětu očních spojivek
  • používá se při onemocnění dýchacích cest

Použití

Lnici obecnou používali lidoví léčitelé po staletí, v herbářích měla své nezastupitelné místo, jako spolehlivý prostředek při chorobách dýchacích cest, v podobě inhalace.

Lnice obecná se používá také při nejrůznějších odvarech. Skvěle se osvědčuje při vnějším použití, kdy odstraňuje zánětlivá ložiska.

Bylinka nemá vedlejší účinky, mohou jí používat v malém množství děti i kojící a těhotné ženy, po předešlé konzultaci s lékařem. Bylinka se dobře snáší také s léky z moderní medicíny.

O Lnici obecné

Lnice obecná se v našem klimatickém pásmu objevuje na sušších, písčitých a kamenitých půdách. Miluje teplé stráně, často se s ní můžeme setkat na železničních tratích a podél silnic. Jde o vytrvalou rostlinu, která se na zahradách a v parcích těžko odstraňuje, díky jejímu houževnatému a nekontrolovatelnému růstu.

Lnice je vytrvalá, 50 centimetrů vysoká bylina, vyhánějící z plazivého oddenku. Počet přímých nevětvených a hustě olistěných lodyh jsou posety střídavými listy. Květ má žlutou barvu. Plodem je dvoupouzdrá vejčitá tobolka s počtem drobných semínek. Kvete od června do září.

Kontraindikace:

Neužívejte během těhotenství a kojení a při zánětech v zažívacím traktu. Použití vysokých dávek lnice může způsobit nevolnost a průjem.

Domácí recepty

Odvar: Čajová lžička se zalije 250 mililitry horké vody, nechá se deset minut louhovat a pak se pije po doušcích maximálně 3 x denně. Čaj napomáhá při zažívacích potížích.

Obklad: Nadrcená nať a listy lnice spolu se světlíkem a heřmánkem ve stejném poměru, zalité horkou vodou tak, aby vznikla hustá kašička, se přikládají na zánětlivá ložiska.

Omývání: Odvarem z 20 gramů lnice spolu s půl litrem vody, kdy se nechá směs 5 minut vařit a následně 20 minut louhovat, se po přecedění omývá zanícená pokožka nebo pihy. Ty při pravidelném používání ztrácí barvu, někdy dokonce zcela zmizí.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty