Lemongrass – oblíbená ve vietnamské a thajské kuchyni pro svou citronovou chuť a aroma

Lemongrass (Cymbopogon citratus) - oblíbená ve vietnamské a thajské kuchyni pro svou citronovou chuť a aroma
foto: envato

Lemongrass, známý také jako Cymbopogon citratus, je tropická bylina oblíbená ve vietnamské a thajské kuchyni, známá svou výraznou citronovou chutí a aromatem.

Charakteristika lemongrass

Lemongrass je tráva s dlouhými, tenkými listy, která se vyznačuje silným citronovým aroma a chutí. Je oblíbená pro svou schopnost přidávat jídlu osvěžující a lehký citronový tón bez přítomnosti kyselosti.

Použití lemongrass v kuchyni

Ve vietnamské a thajské kuchyni se lemongrass používá k ochucení polévek, jako je tom yum, v marinádách pro maso a ryby, a v řadě dalších pokrmů, včetně curry a salátů. Jeho osvěžující chuť dělá z lemongrass populární ingredienci v jihovýchodoasijských receptech.

Lemongrass (Cymbopogon citratus) - oblíbená ve vietnamské a thajské kuchyni pro svou citronovou chuť a aroma
foto: envato

Pěstování lemongrass v České republice

Pěstování lemongrass v České republice je možné, i když může být výzvou kvůli chladnějšímu klimatu. Lemongrass preferuje teplé a slunné podmínky a dobře odvodněnou půdu. V ČR je nejlepší pěstovat lemongrass v květináčích, které lze přes zimu přenést dovnitř, aby rostlina nebyla vystavena mrazu.

Sklizeň a použití lemongrass

Lemongrass se sklízí stříháním dlouhých listů v potřebné délce. Pro použití v kuchyni se obvykle používá spodní, tužší část stonku, která je bohatá na aroma. Stonky se před použitím obvykle rozdrtí nebo rozsekají, aby se uvolnilo jejich aroma.

Do asijské kuchyně

Lemongrass je vynikajícím doplňkem pro milovníky asijské kuchyně a může přidat jedinečný citronový tón do mnoha pokrmů. Ačkoliv jeho pěstování v České republice může vyžadovat trochu více péče, zejména během zimních měsíců, stojí to za námahu pro ty, kteří si chtějí užít jeho svěží chuť ve svých domácích pokrmech.
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here