Když se o slovo hlásí nemoc, naordinujte si léčivou kúru z majoránky

bylinka

Majoránka je nejenom chutné kuchyňské koření, ale také vynikající lék proti nachlazení. Uklidňuje a regeneruje. Pomůže vám přidaná do nejrůznějších pokrmů, ale také ve formě čaje nebo jako účinná inhalace, vhodná i pro děti.

Majoránka je v lidové medicíně  využívána po staletí.  Pěstovali ji už staří Peršané a Egypťané a užívali ji zejména jako lék při poruchách trávicího traktu a při infekci dýchacích cest.

(Ne)známá majoránka z našich truhlíků

Ve starověkém Egyptě byla považována za posvátnou bylinu, v Indii pak měla statut rituální rostliny. Dříve ji byly připisovány zejména afrodiziakální a posilující účinky (přidávala se třeba do receptů pro rychlejší vystřízlivění). V současné době se majoránka doporučuje především dětem, starším osobám a ženám (těm pomáhá především během menstruace a při těhotenství). Na její význam pro dýchací cesty se však často zapomíná, a to je rozhodně škoda. Obsahuje totiž celou řadu prospěšných látek:

  • esenciální oleje
  • třísloviny
  • vitamíny ze skupiny B a A
  • flavonoidy
  • fenolové kyseliny
  • organické kyseliny a stopové prvky ( železo, zinek, mangan a měď)
  • makroživiny (dusík, fosfor, síru, draslík, vápník a hořčík)

caj

Vyzkoušejte majoránku v podobě léčivého čaje

Majoránkový čaj lze doporučit zejména lidem, které často trápí nachlazení, pocit studených rukou a nohou, a také těm, kteří mají problémy se žaludkem a trávením. Může být užíván každý den, zvláště v období od listopadu do dubna, kdy poslouží jako vynikající prevence chřipky a nachlazení.

Pomáhá při léčbě zánětů a bolesti v krku a rovněž mírně imunizuje. Pomáhá při regeneraci dýchacích cest, usnadňuje dýchání a čistí nos. Chcete-li připravit čaj z majoránky, budete potřebovat jednu rovnou lžíci sušené bylinky, ideální bude ta z lékárny, ale pokud jste v nouzi a máte doma jen kuchyňské koření, vystačíte si i s ním. Rovnou lžíci zalijte šálkem horké vody, nechte louhovat 15 minut, a poté vypijte. Jako prevence postačí 1-2 šálky denně, v případě nastupujících obtíží pak jejich počet zvýšíme na tři. Čaj pijeme ještě teplý a můžeme ho dosladit medem. Ale pozor, nikdy nepřidáváme citron. Majoránkový čaj má zároveň na náš organismus prohřívací efek, který by citron a další kyselé složky mohly potlačit.

Náš tip: majoránka a další bylinky se vejdou i na malou zahrádku díky bylinkové spirále.

S jakými bylinkami majoránku kombinovat?

Potřebujete skutečně rychlou první pomoc? Pak majoránku doplňte ještě další osvědčenými bylinkami, působícími proti nachlazení a dalším obtížím. Připravte si směs z:

  • 25 gramů majoránky
  • 5 gramů přesličky
  • 20 gramů listů ořešáku
  • 20 gramů lipových květů

Na čaj se používá jedna lžíce bylinné směsi. Ta se zalije šálkem vroucí vody a nechá se pod poličkou louhovat 15-20 minut. Čaj se pije ještě teplý, a to 2x denně (nejlépe ráno a večer před jídlem).

Inhalace z majoránky

Majoránka se používá také k inhalaci –  je užitečná při přetrvávajícím kašli a rýmě. Působí dezinfekčně, antibakteriálně, zvlhčuje a regeneruje dýchací trakt.

Pro přípravu inhalace budete potřebovat malou nádobu, do níž nalijete 500 ml horké vody a přidáte dvě polévkové lžíce sušené majoránky. Obličej mějte asi 30-40 cm nad vodou, zakryjte se ručníkem a nejméně 10 minut inhalujte. Opakujte dvakrát denně po dobu jednoho týdně, obtíže by měly výrazně ustoupit.

A jak připravit inhalaci pro děti? Odvar připravte v konvici a do jejího hrdla pak smotejte trychtýř z papíru. Děti budou inhalovat z trychtýře. Omezíte tak riziko popálení a dalších nepříjemností.

Čaj, ale i polévka nebo sekaná

Když se chřipka hlásí o slovo, není majoránky nikdy dost. Rovná lžíce sušené majoránky, přelitá šálkem horké vody, vám ráno a večer může skutečně pomoci od mnoha problémů. Ale to zdaleka není vše. Využijete jejích jedinečných vlastností a dejte ji všude tam, kde je to jen možné. Předepište si týden silných česneček, bramboráků, karbanátků, sekaných – s majoránkou jako hlavní ingrediencí.

Nedaří se majoránce na vaší zahrádce a musíte se spolehnout na tu kupovanou? Tyto tipy vám určitě pomohou.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here