Tzv. stařeckými skvrnami trpí především opravdu staří lidé, ale mohou se objevit i u mnohem mladších ročníků. Vždy závisí na genetické dispozici a také na tom, jak často se nechráněni vystavujeme UV záření. Od dětství bychom to tedy neměli přehánět s opalováním a hlavně se důsledně chránit opalovacími krémy. Na stařecké skvrny mají neblahý vliv i kouření cigaret a pití alkoholu.
Když už ale stařecké skvrny máte, můžete se snažit je odstranit, nebo alespoň zesvětlit. Zejména ženy jsou velmi citlivé na jakékoli nedokonalosti své pokožky, takže hlavně pro ně je určen tento článek. Pomohou vám tyto přírodní prostředky:
- Jako první samozřejmě omezíme pobyt na slunci, kouření cigaret a pití alkoholu.
- Citron – citron má přirozeně bělící účinek, skvrny potíráme šťávou vymačkanou z citronu i několikrát denně, a to po několik týdnů, dokud skvrna nevybledne.
- Aloe vera – čerstvě vymačkaná šťáva z listů aloe vera pomáhá obnovovat buňky pokožky, potírejte postižená místa několikrát denně a stejně jako u citronu budou za několik týdnů skvrny méně patrné.
- Ricinový olej – tento olej zakoupíte běžně v lékárně; dvakrát denně jím potírejte skvrny a do několika dnů vás překvapí rychlý účinek.
- Řeřicha potoční neboli potočnice lékařská – řeřichu potoční známe jako bylinku, kterou přidáváme do salátů. Na bělení stařeckých skvrn se hodí mast nebo krém s obsahem řeřichy potoční, protože bylinka obsahuje chlór, který je účinným bělicím prostředkem. Mast je nejlépe zakoupit hotovou v lékárně. Doma si můžeme z řeřichy připravit šťávu, a to tak, že čerstvé listy rozmixujeme např. ručním mixérem a vzniklou hmotu přecedíme; šťávou pak potíráme postižená místa. Nebo můžeme na stařecké skvrny přiložit obklad z rozdrcených listů.
Doufáme, že vás již stařecké skvrny trápit nebudou!