Kyprej vrbice staví krvácení a je medonosná

kyprej
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Kyprej vrbice: Bylinku v našich krajích vídáme poměrně hojně, roste hlavně kolem řek a vodních toků. Už z dálky září svými purpurovými nebo karmínovými květy. Pro naše předky, kdy ještě neexistovala moderní medicína, byla velkou pomocí, staví totiž krvácení.

Kyprej vrbice (Lythrum salicaria) roste divoce a potkáme ji u mnoha vodních ploch v přírodě. Daří se jí na vlhkých loukách, v křovinách, rákosích, ale i v podmáčených příkopech. Výška je variabilní, od 30-180 cm, kvítky jsou uspořádány do klasů. Barvu mohou mít červenou, karmínovou, fialovou, vínovou nebo purpurovou. Kvete od června do září. Po odkvětu se vytváří tobolky, které v sobě ukrývají velké množství semen.

Rostlina je vlhkomilná, pokud byste ji chtěli pěstovat doma, vyberte ji vlhké stanoviště. Vysazuje se i v blízkosti vodních ploch, tak ji můžeme vidět na zahradách kolem jezírek. Pokud se objeví na zamokřených půdách, vytváří husté porosty.

V některých zemích je považována za invazivní druh, u nás se neřadí mezi nebezpečné, ba naopak je medonosná a uděláte radost včelkám a čmelákům. Pomocí silného oddenku má tendenci se rozrůstat do stran. Prospívá na slunném místě, ve stínu se jí příliš dařit nebude.

Ceněná léčivá rostlina

kyprej vrbice
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

V dřívějších dobách, kdy nebylo možné pomocí moderní medicíny zastavit krvácení, byla kyprej vrbice, doslova požehnáním. Využívala se nejen na poranění, ale například i na silné menstruační krvácení. Kromě léčitelství byla také zdrojem červeného barviva, z kořenů na látky, z květů potravinářské barvivo.

Údajně dokáže u ohně večer zahánět otravný hmyz, jako například bodavé komáry. Stačí přiložit nať do ohně, můžete vyzkoušet. Naopak přes den budou jeho hojné květy obsypány včelky a čmeláky.

Léčivé účinky

V létě sbíráme kvetoucí nať, zejména její horní třetinu. Rostlina obsahuje například deriváty kyseliny salicylové, třísloviny, éterické oleje, glykosidy a flavonoidy. Na jaře a v podzimním období sklízíme oddenky.

Slouží k zastavení vnějšího krvácení (po poranění, z nosu), ale i silného menstruačního krvácení. Zároveň umí tišit bolest a léčit špatně se hojící rány. Také pomáhá při chronickém zánětu žaludku a střev, průjmu. Je doporučována při krvácivosti dásní a šumění v uších.

Čaj z kypreje: Do hrnce dáme jednu lžičku sušené kvetoucí natě, přelijeme 250 ml vody a necháme lehce provařit přibližně 5 minut. Můžeme ho pít po šálcích nebo v něm namočit tkaninu a přiložit jako obklad na postižené místo.

Pozor na záměnu

Kyprej vrbici si lehce můžete splést s jinou rostlinou, vrbovkou úzkolistou. Má podobný fialový hrozen květů. Nic se však neděje, tato rostlina je také léčivá, používá se na záněty, průjmy a močový problémy s močovým měchýřem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here