Kyprej vrbice, latinsky Lythrum salicaria, je rostlina velice rozšířená patřící do čeledi kyprejovitých. Kyprej se řadí mezi vytrvalé rostliny – z jejího dřevěného oddenku vyrůstá jedna nebo i více lodyh. Lodyha může vyrůst až do výšky dvou metrů. Ty mohou být jednoduché nebo i rozvětvené, čím nabývá i na své šířce.
Květy mají růžové a fialové zbarvení, někdy s nádechem do červena. Je možné ji zahlédnout kvést v průběhu měsíců června až září. Jejím plodem jsou tobolky obsahující až 120 semen. První výskyt kypreje byl zaznamenán v Evropě a Asii; v Evropě to byly a jsou především severské státy, jelikož se mu daří ve vysokohorských oblastech.
Našli bychom ji ale i ve Středomoří nebo v afrických zemích, které jsou obklopeny Středozemním mořem. V Asii se nachází odděleně, a to v Číně a Japonsku. V České republice ji spatříte v polohách s nadmořskou výškou mezi 600 a 800 metry.
Léčivé účinky bylinky
- pomáhá zmírnit krvácení různého typu
- krvácení následkem zranění
- menstruace
- krvácení z nosu
- léčí špatně se hojící rány
- ulevuje od zánětů žaludku a střev
- vnějšně léčí různé typy ekzému, ulevuje od pocitů svědění
Pomocník při krvácení a svědivých ekzémech
Díky obsahu tříslovin pomáhá rostlina zastavovat krvácení, ale i tlumit s tím spojenou bolest. Ženy ji dříve často užívaly při silných menstruačních bolestech a krvácení. Dokáže utlumit bolest. Při ekzémech je vhodné uvařit si čaj z natě a obklady poté podávat na postižená místa, která se jinak špatně hodí. Uklidňuje od svědění.
Kontraindikace:
Pro jistotu neužívejte kyprej během těhotenství, v případě, že kojíte a při možné přecitlivělosti na rostlinu.
Čaj z kvetoucích konců
Takto připravený čaj z usušených konců se užívá několikrát denně v případě průjmu nebo při zánětech žaludku a střev a vnitřním krvácení.
Šťáva z kořenů
Šťáva z kořenů nabízí získaní černého barviva vhodného pro barvení látek, ale i vlny.
Kyprej byste pro svůj atraktivní vzhled objevili i v zahradách, kde plní okrasné účely.