Kyprej vrbice

Kyprej vrbice, latinsky Lythrum salicaria, je rostlina velice rozšířená patřící do čeledi kyprejovitých. Kyprej se řadí mezi vytrvalé rostliny – z jejího dřevěného oddenku vyrůstá jedna nebo i více lodyh. Lodyha může vyrůst až do výšky dvou metrů. Ty mohou být jednoduché nebo i rozvětvené, čím nabývá i na své šířce.

kyprej vrbice

Květy mají růžové a fialové zbarvení, někdy s nádechem do červena. Je možné ji zahlédnout kvést v průběhu měsíců června až září. Jejím plodem jsou tobolky obsahující až 120 semen. První výskyt kypreje byl zaznamenán v Evropě a Asii; v Evropě to byly a jsou především severské státy, jelikož se mu daří ve vysokohorských oblastech.

Našli bychom ji ale i ve Středomoří nebo v afrických zemích, které jsou obklopeny Středozemním mořem. V Asii se nachází odděleně, a to v Číně a Japonsku. V České republice ji spatříte v polohách s nadmořskou výškou mezi 600 a 800 metry.

Léčivé účinky bylinky

  • pomáhá zmírnit krvácení různého typu
    • krvácení následkem zranění
    • menstruace
    • krvácení z nosu
  • léčí špatně se hojící rány
  • ulevuje od zánětů žaludku a střev
  • vnějšně léčí různé typy ekzému, ulevuje od pocitů svědění

Pomocník při krvácení a svědivých ekzémech

Díky obsahu tříslovin pomáhá rostlina zastavovat krvácení, ale i tlumit s tím spojenou bolest. Ženy ji dříve často užívaly při silných menstruačních bolestech a krvácení. Dokáže utlumit bolest. Při ekzémech je vhodné uvařit si čaj z natě a obklady poté podávat na postižená místa, která se jinak špatně hodí. Uklidňuje od svědění.

Kontraindikace:

Pro jistotu neužívejte kyprej během těhotenství, v případě, že kojíte a při možné přecitlivělosti na rostlinu.

Čaj z kvetoucích konců

Takto připravený čaj z usušených konců se užívá několikrát denně v případě průjmu nebo při zánětech žaludku a střev a vnitřním krvácení.

Šťáva z kořenů

Šťáva z kořenů nabízí získaní černého barviva vhodného pro barvení látek, ale i vlny.

Kyprej byste pro svůj atraktivní vzhled objevili i v zahradách, kde plní okrasné účely.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů