Kyprej vrbice

Kyprej vrbice, latinsky Lythrum salicaria, je rostlina velice rozšířená patřící do čeledi kyprejovitých. Kyprej se řadí mezi vytrvalé rostliny – z jejího dřevěného oddenku vyrůstá jedna nebo i více lodyh. Lodyha může vyrůst až do výšky dvou metrů. Ty mohou být jednoduché nebo i rozvětvené, čím nabývá i na své šířce.

kyprej vrbice

Květy mají růžové a fialové zbarvení, někdy s nádechem do červena. Je možné ji zahlédnout kvést v průběhu měsíců června až září. Jejím plodem jsou tobolky obsahující až 120 semen. První výskyt kypreje byl zaznamenán v Evropě a Asii; v Evropě to byly a jsou především severské státy, jelikož se mu daří ve vysokohorských oblastech.

Našli bychom ji ale i ve Středomoří nebo v afrických zemích, které jsou obklopeny Středozemním mořem. V Asii se nachází odděleně, a to v Číně a Japonsku. V České republice ji spatříte v polohách s nadmořskou výškou mezi 600 a 800 metry.

Léčivé účinky bylinky

  • pomáhá zmírnit krvácení různého typu
    • krvácení následkem zranění
    • menstruace
    • krvácení z nosu
  • léčí špatně se hojící rány
  • ulevuje od zánětů žaludku a střev
  • vnějšně léčí různé typy ekzému, ulevuje od pocitů svědění

Pomocník při krvácení a svědivých ekzémech

Díky obsahu tříslovin pomáhá rostlina zastavovat krvácení, ale i tlumit s tím spojenou bolest. Ženy ji dříve často užívaly při silných menstruačních bolestech a krvácení. Dokáže utlumit bolest. Při ekzémech je vhodné uvařit si čaj z natě a obklady poté podávat na postižená místa, která se jinak špatně hodí. Uklidňuje od svědění.

Kontraindikace:

Pro jistotu neužívejte kyprej během těhotenství, v případě, že kojíte a při možné přecitlivělosti na rostlinu.

Čaj z kvetoucích konců

Takto připravený čaj z usušených konců se užívá několikrát denně v případě průjmu nebo při zánětech žaludku a střev a vnitřním krvácení.

Šťáva z kořenů

Šťáva z kořenů nabízí získaní černého barviva vhodného pro barvení látek, ale i vlny.

Kyprej byste pro svůj atraktivní vzhled objevili i v zahradách, kde plní okrasné účely.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů