Křen se dříve pěstoval snad v každé zahrádce. V půdě vytváří mohutný kořen, ten využíváme nejen v kuchyni, ale může nám pomoci s různými neduhy. Například s nachlazením, rýmou a kašlem.
Křen selský (Armoratium rusticanum) je trvalka řadící se do čeledi brukvovitých. Jeho původní domovinou je zřejmě území dnešní jižní Ukrajiny a Moldavsko. Pěstuje se v mírném pásmu celého světa, snadno zplaňuje. Nejčastěji dorůstá výšky 50 – 100 cm. Vytváří mohutný, větvený kořen, který je uvnitř bílý a má charakteristickou chuť i aroma. Křen má květenství tvořené z četných hroznů bílých kvítků. U nás ho můžeme najít od nížin až po horské oblasti. Vyhledává vlhčí místa jako například podél vodních toků, příkopy, vlhké louky a rumiště.
Léčivé účinky křenu
- Má antivirové a antibakteriální účinky. Využívá se při virózách, angíně, nachlazení, zánětu mandlí, napomáhá uvolňovat hlen z průdušek. Léčí chrapot a kašel. Tlumí růst mikrobů a plísní.
- Povzbuzuje trávení, čistí střeva, harmonizuje střevní trakt po užívání antibiotik, čistí střeva od parazitů, detoxikuje játra, stimuluje tvorbu žluči, napomáhá rozpouštět žlučové kaménky.
- Harmonizuje hormonální, endokrinní systém a žlázy s vnitřní sekrecí.
- Dá se využít k tonizaci organismu, je vhodný k rekonvalescenci po dlouhé nemoci.
- Ulevuje při bolestech kloubů, ischiasu, neuralgiích, neuropatických bolestech, revmatických potížích a bolestech svalů.
Jak křen užívat
Medový křen
Budeme potřebovat 1 lžičku nastrouhaného křenu, 1 lžičku medu a vaječný žloutek. Smícháme vše a užíváme po jedné lžičce několikrát denně, až do vymizení obtíží.
Křenová placka
Zvyšuje prokrvení, mírní bolest, užívá se například při omrzlinách, ischiasu, neuralgiích a bolavých kloubech.
Připravíme si 12 dílů nastrouhaného křenu, 5 dílů mouky a 1 díl tuku (například sádlo). Vše smícháme, natřeme na plátno a plátno přiložíme ke kůži. Takto ponecháme 15 – 30 minut.
Křenová inhalace
Komu vadí přímá konzumace křenu, může zkusit inhalovat. Budeme potřebovat 2 lžíce nastrouhaného křenu, které přelijeme 0,5l vroucí vody. Přivedeme k varu a inhalujeme.
I když je křen léčivý, je třeba s ním zacházet opatrně, ve vyšších dávkách dráždí sliznice trávicího traktu a ledvin. Neměl by se užívat tam, kde je nežádoucí překrvení sliznic, například u žaludečních vředů a zánětlivých onemocnění střev, také při urologických zánětem. Není vhodně ho dlouhodobě používat na kůži, může dojít k podráždění.