Křen selský je skvělým pomocníkem v období viróz

kren selsky
Kagor at the Ukrainian language Wikipedia / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Křen se dříve pěstoval snad v každé zahrádce. V půdě vytváří mohutný kořen, ten využíváme nejen v kuchyni, ale může nám pomoci s různými neduhy. Například s nachlazením, rýmou a kašlem.

Křen selský (Armoratium rusticanum) je trvalka řadící se do čeledi brukvovitých. Jeho původní domovinou je zřejmě území dnešní jižní Ukrajiny a Moldavsko. Pěstuje se v mírném pásmu celého světa, snadno zplaňuje. Nejčastěji dorůstá výšky 50 – 100 cm. Vytváří mohutný, větvený kořen, který je uvnitř bílý a má charakteristickou chuť i aroma. Křen má květenství tvořené z četných hroznů bílých kvítků. U nás ho můžeme najít od nížin až po horské oblasti. Vyhledává vlhčí místa jako například podél vodních toků, příkopy, vlhké louky a rumiště.

Léčivé účinky křenu

  • antivirové a antibakteriální účinky. Využívá se při virózách, angíně, nachlazení, zánětu mandlí, napomáhá uvolňovat hlen z průdušek. Léčí chrapot a kašel. Tlumí růst mikrobů a plísní.
  • Povzbuzuje trávení, čistí střeva, harmonizuje střevní trakt po užívání antibiotik, čistí střeva od parazitů, detoxikuje játra, stimuluje tvorbu žluči, napomáhá rozpouštět žlučové kaménky.
  • Harmonizuje hormonální, endokrinní systém a žlázy s vnitřní sekrecí.
  • Dá se využít k tonizaci organismu, je vhodný k rekonvalescenci po dlouhé nemoci.
  • Ulevuje při bolestech kloubů, ischiasu, neuralgiích, neuropatických bolestech, revmatických potížích a bolestech svalů.
kren
I, Hugo.arg / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Jak křen užívat

Medový křen

Budeme potřebovat 1 lžičku nastrouhaného křenu, 1 lžičku medu a vaječný žloutek. Smícháme vše a užíváme po jedné lžičce několikrát denně, až do vymizení obtíží.

Křenová placka

Zvyšuje prokrvení, mírní bolest, užívá se například při omrzlinách, ischiasu, neuralgiích a bolavých kloubech.

Připravíme si 12 dílů nastrouhaného křenu, 5 dílů mouky a 1 díl tuku (například sádlo). Vše smícháme, natřeme na plátno a plátno přiložíme ke kůži. Takto ponecháme 15 – 30 minut.

Křenová inhalace

Komu vadí přímá konzumace křenu, může zkusit inhalovat. Budeme potřebovat 2 lžíce nastrouhaného křenu, které přelijeme 0,5l vroucí vody. Přivedeme k varu a inhalujeme.

I když je křen léčivý, je třeba s ním zacházet opatrně, ve vyšších dávkách dráždí sliznice trávicího traktu a ledvin. Neměl by se užívat tam, kde je nežádoucí překrvení sliznic, například u žaludečních vředů a zánětlivých onemocnění střev, také při urologických zánětem. Není vhodně ho dlouhodobě používat na kůži, může dojít k podráždění.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here