Konopice polní je bylina, která se u nás vyskytuje poměrně hojně, na mýtinách, pasekách, v příkopech, podél cest. Není to však pouhý plevel, má i léčivé účinky, například léčí dýchací cesty nebo posiluje slezinu.
Konopice polní (Galeopsis tetrahit) se řadí do čeledi hluchavkovitých. U nás je rozšířena po celém území. Najdeme ji na mezích, podél komunikací, na polích nebo ve světlých lesích. Je to jednoletá bylina, která dorůstá výšky 50 – 90 cm. Lodyha je přímá, čtyřhranná, větvená, na sobě má tuhé, pichlavé chloupky. Květy jsou uspořádány v 6 až 16 hustých lichopřeslenech. Květy mají růžovou barvu. Někdy může být konopice polní zaměněna s čistcem lesním. Konopice má pevný stonek, dříve se využívala k výrobě lan.
Jak působí na naše zdraví
Bylina napomáhá regeneraci organismu, zejména v oblasti plic a ve vazivové tkáni. Pomáhá při dlouhotrvajících plicních obtížích, působí na sliznici a rozpouští hleny. Napomáhá regeneraci dýchacích cest po černém kašli, kdy poškození plicní tkáně přetrvává dlouhou dobu.
Působí močopudně a protizánětlivě, podporuje rozpad ledvinových kamenů. Napomáhá při krvetvorbě, je tedy vhodná jako doplňková léčba při krevních chorobách. V minulosti se konopice polní využívala při léčbě střevní a plicní tuberkulózy. Posiluje slezinu a napomáhá při bolestech v této oblasti.
Používá se na svědící a zánětlivé kožní onemocnění. Je velmi dobrým zdrojem kyseliny křemičité.
Kdy a co sbírat
Konopice polní kvete od června do října. Sbírá se kvetoucí nať. Odřízneme ji nízko nad zemí a sušíme na stinném místě nebo sušíme uměle při teplotách do 400 C.
Můžeme připravit čaj: 2 čajové lžičky natě zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 10 minut vylouhovat a popíjíme po malých doušcích 3x denně. Stejně tak můžeme využít odvar i jako obklad na zevní použití při špatně hojících se ránách a kožních obtížích.