Konopice polní je hojně rozšířená bylina, pomůže třeba při hojení dýchacích cest a podpoře krvetvorby

konopice polni

Konopice polní je bylina, která se u nás vyskytuje poměrně hojně, na mýtinách, pasekách, v příkopech, podél cest. Není to však pouhý plevel, má i léčivé účinky, například léčí dýchací cesty nebo posiluje slezinu.

Konopice polní (Galeopsis tetrahit) se řadí do čeledi hluchavkovitých. U nás je rozšířena po celém území. Najdeme ji na mezích, podél komunikací, na polích nebo ve světlých lesích. Je to jednoletá bylina, která dorůstá výšky 50 – 90 cm. Lodyha je přímá, čtyřhranná, větvená, na sobě má tuhé, pichlavé chloupky. Květy jsou uspořádány v 6 až 16 hustých lichopřeslenech. Květy mají růžovou barvu. Někdy může být konopice polní zaměněna s čistcem lesním. Konopice má pevný stonek, dříve se využívala k výrobě lan.

Jak působí na naše zdraví

Bylina napomáhá regeneraci organismu, zejména v oblasti plic a ve vazivové tkáni. Pomáhá při dlouhotrvajících plicních obtížích, působí na sliznici a rozpouští hleny. Napomáhá regeneraci dýchacích cest po černém kašli, kdy poškození plicní tkáně přetrvává dlouhou dobu.

Působí močopudně a protizánětlivě, podporuje rozpad ledvinových kamenů. Napomáhá při krvetvorbě, je tedy vhodná jako doplňková léčba při krevních chorobách. V minulosti se konopice polní využívala při léčbě střevní a plicní tuberkulózy. Posiluje slezinu a napomáhá při bolestech v této oblasti.

Používá se na svědící a zánětlivé kožní onemocnění. Je velmi dobrým zdrojem kyseliny křemičité.

konopice

Kdy a co sbírat

Konopice polní kvete od června do října. Sbírá se kvetoucí nať. Odřízneme ji nízko nad zemí a sušíme na stinném místě nebo sušíme uměle při teplotách do 400 C.

Můžeme připravit čaj: 2 čajové lžičky natě zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 10 minut vylouhovat a popíjíme po malých doušcích 3x denně. Stejně tak můžeme využít odvar i jako obklad na zevní použití při špatně hojících se ránách a kožních obtížích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here