Konopice polní je hojně rozšířená bylina, pomůže třeba při hojení dýchacích cest a podpoře krvetvorby

konopice polni

Konopice polní je bylina, která se u nás vyskytuje poměrně hojně, na mýtinách, pasekách, v příkopech, podél cest. Není to však pouhý plevel, má i léčivé účinky, například léčí dýchací cesty nebo posiluje slezinu.

Konopice polní (Galeopsis tetrahit) se řadí do čeledi hluchavkovitých. U nás je rozšířena po celém území. Najdeme ji na mezích, podél komunikací, na polích nebo ve světlých lesích. Je to jednoletá bylina, která dorůstá výšky 50 – 90 cm. Lodyha je přímá, čtyřhranná, větvená, na sobě má tuhé, pichlavé chloupky. Květy jsou uspořádány v 6 až 16 hustých lichopřeslenech. Květy mají růžovou barvu. Někdy může být konopice polní zaměněna s čistcem lesním. Konopice má pevný stonek, dříve se využívala k výrobě lan.

Jak působí na naše zdraví

Bylina napomáhá regeneraci organismu, zejména v oblasti plic a ve vazivové tkáni. Pomáhá při dlouhotrvajících plicních obtížích, působí na sliznici a rozpouští hleny. Napomáhá regeneraci dýchacích cest po černém kašli, kdy poškození plicní tkáně přetrvává dlouhou dobu.

Působí močopudně a protizánětlivě, podporuje rozpad ledvinových kamenů. Napomáhá při krvetvorbě, je tedy vhodná jako doplňková léčba při krevních chorobách. V minulosti se konopice polní využívala při léčbě střevní a plicní tuberkulózy. Posiluje slezinu a napomáhá při bolestech v této oblasti.

Používá se na svědící a zánětlivé kožní onemocnění. Je velmi dobrým zdrojem kyseliny křemičité.

konopice

Kdy a co sbírat

Konopice polní kvete od června do října. Sbírá se kvetoucí nať. Odřízneme ji nízko nad zemí a sušíme na stinném místě nebo sušíme uměle při teplotách do 400 C.

Můžeme připravit čaj: 2 čajové lžičky natě zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 10 minut vylouhovat a popíjíme po malých doušcích 3x denně. Stejně tak můžeme využít odvar i jako obklad na zevní použití při špatně hojících se ránách a kožních obtížích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here