Karbinec evropský harmonizuje štítnou žlázu a pomůže od bušení srdce

karbinec kvet

Karbinec je výborným prostředkem při zvýšené či snížené funkci štítné žlázy, dále tlumí nervozitu a uklidňuje bušení srdce. Je vhodný i pro ženy, zmírňuje premenstruační syndrom.

Karbinec evropský (Lycopus europaeus) je rozšířen v Evropě, vyjma nejsevernější oblasti, dále ve Střední Asii, na Sibiři a také na Azorských ostrovech. Najdeme ho na vlhčích místech – podmáčené luhy, rákosiny, olšiny, břehy vod a vlhké louky. Setkat se také můžeme s názvem vlčí noha. Řadí se do čeledi hluchavkovitých.

Karbinec je vytrvalá byliny, vysoká 20 – 60 cm. Lodyhu má přímou, čtyřhrannou a dutou. Listy má krátce řapíkaté, vstřícné, na vrcholku spíše hrubě zubaté. Bílé pyskaté květy vykvétají v úžlabí listů. Květy jsou drobné, 5 mm dlouhé, bílá koruna s červenými tečkami. Plodem je trojhranná tvrdka. Kvete od července do září.

karbinec

Léčivé účinky karbince

Bylina velmi dobře působí na štítnou žlázu. Zlepšuje její mírně nedostatečnou funkci (hypotyreóza) a tlumí projevy nadměrné funkce (hypertyreóza). Utlumuje nervozitu nejen při zvýšené činnosti štítné žlázy, ale i u lidí ve stresu, kteří neumí večer vypnout. Zklidňuje ranní bušení srdce a zpomaluje tep.

  • antibiotický a protiplísňový účinek.
  • Tlumí látkovou výměnu a zlepšuje spánek.
  • Je skvělým pomocníkem při hormonální nerovnováze, což má pozitivní účinky zejména u žen při návalech a premenstruačním syndromu.
  • Kloktání čaje z karbince zpevňuje zuby.

Kdy se sbírá a jak se užívá

Sbírá se kvetoucí nať, karbinec kvete ve shlucích, takže to není náročné. Suší se ve stínu na vzdušném místě.

Čaj si připravíme z jedné lžičky bylinky, přelitím 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat.

Zakoupit se dá i tinktura z karbince.

Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here