Karbinec evropský

Česky:
Karbinec evropský
Latinsky:  
Lycopus europaeus
Slovensky:
Karbinec európsky

Karbinec evropský (Lycopus europaeus) bývá často zaměňován s karbincem viržinským (Lycopus virginicus). Tyto dvě bylinky jsou si tak blízké, že jsou často používány zaměnitelně jako léčivé bylinky.

Česky: Karbinec evropský Latinsky: Lycopus europaeus Slovensky: Karbinec európsky

Léčivé účinky

  • Léčí kašel a poruchy dýchacích cest.
  • Působí jako přirozený lék na nespavost.
  • Používá se jako léčba úzkosti a deprese.
  • Zmírňuje projevy tuberkulózy.
  • Normalizuje srdeční frekvenci.
  • Používá se jako alternativní léčba hormonální terapie.

Použití a přípravky

Pro lékařské účely se sbírají pozemní části rostliny (listy a květy).

  • Listy mohou být použity jako přírodní léčba ran a odřenin.
  • Karbinec byl také využíván starými cikány jako kosmetika, protože tato bylina je hlavní složkou pro výrobu černých barviv.
  • Součásti rostliny mohou snížit hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu a thyroxinu. Tato účinnost může být způsobena inhibičním účinkem rostlinného léčiva na vazbu protilátek na štítnou žlázu. Tradičně se používá k zastavení konverze jódu ve štítné žláze a může být použita jako přirozená léčba hypertyreózy a příbuzných onemocnění.

Karbinec je přirozeným zdrojem fytochemických sloučenin, včetně různých tříslovin, kyseliny lithospermové, lykopenu, flavonoidních glykosidů, fenolových derivátů, jako je kyselina kávová, chlorogenová, ellagická, esenciální olej, hořčík; a pryskyřice.

Výtažky z této bylinky mají pomáhat normalizovat srdeční frekvenci, což naznačuje její potenciál jako alternativní léčbu tachykardie.

Bylinná aktivita je dostatečná pro mírné případy onemocnění a je považována za bezpečnou pro dlouhodobé podávání.

O karbinci

Karbinec evropský (Lycopus europaeus, Lycopus virginicus) je bylina endemická pro Evropu a Asii a je zavedená ve Spojených státech. Ve volné přírodě se rozmnožuje v močálech a mokřadech. Patří mezi vytrvalé rostliny a patří do stejné čeledi jako máta. Může dorůst výšky až 60 cm.

Karbinec kvete v měsících červen, červenec, srpen a září a od srpna do října přináší ovoce. Roste na různých typech půd (písečná či hlinitá) při různých půdních úrovních pH. Jediné, co potřebují, je vlhké prostředí.

Podlouhlé listy jsou zpočátku fialově zbarvené a poté se barví dozelena. Květy jsou malé a bílé s fialovými skvrnami. Karbinec patří mezi hermafroditní rostliny a může se sám oplodnit.

Dávkování a podání

Jako komerční doplněk stravy je běžné dávkování dvě kapsle podávané dvakrát denně s vodou (během jídla), ale vždy by měly být dodržovány pokyny výrobce.

Alternativně lze 1-2 gramy celé byliny podávat třikrát denně jako tonikum, ale dávka musí být omezena na 1-2 ml.

Čaj z karbince proti nespavosti a depresi

1 lžičku sušené byliny přelijeme šálkem horké vody, necháme 10 minut odstát, přecedíme a vypijeme. Užíváme 1-2x denně.

Potenciální vedlejší účinky

Použití karbince je kontraindikováno těhotným ženám a ženám, které kojí. Lidé trpící hypothyroidními chorobami by se měli poradit s lékařem, než začnou používat tuto bylinu.

Vzhledem k tomu, že karbinec může interferovat s léčbou glukózy v krvi, je kontraindikován u pacientů s cukrovkou nebo hypoglykemií.

Karbinec by neměl nikdy nahradit léky na léčbu štítné žlázy s výjimkou doporučení lékaře.

Pacienti, kteří trpí osteoporózou nebo kteří užívají perorální antikoncepci nebo léky proti plodnosti, by se měli před užitím bylinky poradit s lékařem.

Karbinec byl testován pouze v podmínkách štítné žlázy zahrnujícího nadměrnou aktivitu štítné žlázy. Na člověku nebyly provedeny žádné klinické studie. Informace o účincích byly získány ze studií na zvířatech. Účinky léků na zvířatech se mohou lišit od účinků na člověka. Výzkumníci dosud nehodnotili jeho inhibiční účinky na hormony.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty