Karbinec evropský

Česky:
Karbinec evropský
Latinsky:  
Lycopus europaeus
Slovensky:
Karbinec európsky

Karbinec evropský (Lycopus europaeus, Lycopus virginicus) zahrnuje v podstatě dvě různé, ale velice příbuzné bylinky. Jejich vzhled i účinky jsou velice podobné.

Česky: Karbinec evropský Latinsky: Lycopus europaeus Slovensky: Karbinec európsky

Léčivé účinky

  • Léčí kašel a poruchy dýchacích cest.
  • Působí jako přirozený lék na nespavost.
  • Používá se jako léčba úzkosti a deprese.
  • Zmírňuje projevy tuberkulózy.
  • Normalizuje srdeční frekvenci.
  • Používá se jako alternativní léčba hormonální terapie.

Použití a přípravky

Pro lékařské účely se sbírají pozemní části rostliny (listy a květy).

  • Listy mohou být použity jako přírodní léčba ran a odřenin.
  • Karbinec byl také využíván starými cikány jako kosmetika, protože tato bylina je hlavní složkou pro výrobu černých barviv.
  • Součásti rostliny mohou snížit hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu a thyroxinu. Tato účinnost může být způsobena inhibičním účinkem rostlinného léčiva na vazbu protilátek na štítnou žlázu. Tradičně se používá k zastavení konverze jódu ve štítné žláze a může být použita jako přirozená léčba hypertyreózy a příbuzných onemocnění.

Karbinec je přirozeným zdrojem fytochemických sloučenin, včetně různých tříslovin, kyseliny lithospermové, lykopenu, flavonoidních glykosidů, fenolových derivátů, jako je kyselina kávová, chlorogenová, ellagická, esenciální olej, hořčík; a pryskyřice.

Výtažky z této bylinky mají pomáhat normalizovat srdeční frekvenci, což naznačuje její potenciál jako alternativní léčbu tachykardie.

Bylinná aktivita je dostatečná pro mírné případy onemocnění a je považována za bezpečnou pro dlouhodobé podávání.

O karbinci

Karbinec evropský (Lycopus europaeus, Lycopus virginicus) je bylina endemická pro Evropu a Asii a je zavedená ve Spojených státech. Ve volné přírodě se rozmnožuje v močálech a mokřadech. Patří mezi vytrvalé rostliny a patří do stejné čeledi jako máta. Může dorůst výšky až 60 cm.

Lycopus europaeus úzce souvisí s jinou bylinkou, známou pod latinským názvem Lycopus virginicus. Tyto dvě bylinky jsou si tak blízké, že jsou často používány zaměnitelně jako léčivé bylinky.

Karbinec kvete v měsících červen, červenec, srpen a září a od srpna do října přináší ovoce. Roste na různých typech půd (písečná či hlinitá) při různých půdních úrovních pH. Jediné, co potřebují, je vlhké prostředí.

Podlouhlé listy jsou zpočátku fialově zbarvené a poté se barví dozelena. Květy jsou malé a bílé s fialovými skvrnami. Karbinec patří mezi hermafroditní rostliny a může se sám oplodnit.

Dávkování a podání

Jako komerční doplněk stravy je běžné dávkování dvě kapsle podávané dvakrát denně s vodou (během jídla), ale vždy by měly být dodržovány pokyny výrobce.

Alternativně lze 1-2 gramy celé byliny podávat třikrát denně jako tonikum, ale dávka musí být omezena na 1-2 ml.

Potenciální vedlejší účinky

Použití karbince je kontraindikováno těhotným ženám a ženám, které kojí. Lidé trpící hypothyroidními chorobami by se měli poradit s lékařem, než začnou používat tuto bylinu.

Vzhledem k tomu, že karbinec může interferovat s léčbou glukózy v krvi, je kontraindikován u pacientů s cukrovkou nebo hypoglykemií.

Karbinec by neměl nikdy nahradit léky na léčbu štítné žlázy s výjimkou doporučení lékaře.

Pacienti, kteří trpí osteoporózou nebo kteří užívají perorální antikoncepci nebo léky proti plodnosti, by se měli před užitím bylinky poradit s lékařem.

Karbinec byl testován pouze v podmínkách štítné žlázy zahrnujícího nadměrnou aktivitu štítné žlázy. Na člověka nebyly provedeny žádné klinické studie. Informace o účincích byly získány ze studií na zvířatech. Účinky léků na zvířatech se mohou lišit od účinků na člověka. Výzkumníci dosud nehodnotili jeho inhibiční účinky na hormony.

 

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků