Vyrobte si nevařený jitrocelový sirup

jitrocel
Zdroj foto: pixabay

Jitrocel je bylinkou, kterou nasbíráte i na vlastní zahradě, když necháte trávu vyrůst a nesekáte příliš často. Nejlepší jitrocelový sirup je ten nevařený, protože neztrácí žádné účinné látky.

Na co je jitrocel vhodný

Jitrocel se používá zejména při onemocnění dýchacích orgánů, při silném zahlenění, kašli či astmatu. Dále má čisticí účinek na celý organismus, je vhodný pro lidi zahleněné, neduživé, se slabými plícemi nebo žaludkem. Jitrocel má také antibakteriální účinky, čistí krev podobně jako kopřiva. Vnějšně se používá na rány, ranky, poranění, puchýře, bércové vředy – je potřeba jej umýt, osušit a přiložit na ránu.

sirup
Zdroj foto: pixabay

Jitrocelový sirup nevařený

Na tento sirup nasbíráme listy za slunného dne, musí jich být dostatek, měla by stačit větší miska. Listy omyjeme a necháme oschnout. Poté je nakrájíme na menší kousky a dáváme do sklenice střídavě s cukrem po vrstvách asi 1 cm silných. Hodně upěchujeme. Poslední vrstvou by měl být cukr, aby se vám sirup nekazil. Plnou udusanou sklenici necháme stát na stinném, ale teplém místě asi 10 dní. Po 10 dnech slijeme sirup do temné lahvičky a uchováváme v chladu.

Použití

Sirup jíme při zahlenění, kašli, astmatu denně – dospělí jednu polévkovou lžíci před jídlem, děti čajovou lžičku také před jídlem.

Jitrocel větší

Nemáme-li dostatek jitrocele kopinatého, můžeme použít na sirup, čaje i zábaly jitrocel větší, který má srovnatelné účinky. Poznáme jej podle širokých listů.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here