Jedlá soda na žaludek: Víme, proč vaše potíže někdy spíše zhorší

jedla soda
Zdroj foto: envato

Při nejrůznějších trávicích obtížích má jedlá soda pověst všeléku. Přesto vám však její konzumace může někde spíše přitížit. Proč tomu tak je a jaký vliv na to má její smíchání s vodou? Tak přesně na to se dnes zaměříme.

Při správném použití vám totiž soda od pálení žáhy nebo pocitu těžkého žaludku může pomoci mnohem rychleji než bylinky. Ovšem ani na ty v samém závěru nezapomeneme a doporučíme je pro případ, že pro vás nebude použití sody na trávení vhodné.

Jedlá soda – jak vlastně funguje?

Výše zmíněné trávicí problémy má na svědomí přebytek žaludeční kyseliny. A právě tu dokáže jedlá soda zneutralizovat. Díky tomu se buňky žaludeční sliznice uvolní a dostane se k nim více kyslíku. Vaše problémy pak často zmizí doslova jako mávnutím kouzelného proutku.

Kromě toho také jedlá soda pomáhá udržovat příznivé pH v organismu, pečuje i o rychlý metabolismus, brání ukládání tuků, zbavuje tělo toxinů a působí jako antimykotikum. Při správném použít pak působí proti nadýmání, v opačném případě ho však může sama způsobovat.

Když jedlá soda na žaludek, tak jedině s citronem

Rádi byste ze sody získali maximum účinku, ale zároveň nechcete sázet na drahé komerční prostředky? Vezměte lžičku jedlé sody (stačí zarovnaná), přidejte dvě lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy a obojí smíchejte. Sodu přisypávejte po špetkách až do doby, kdy přestane šumět. Nakonec vše doplňte šálkem vlažné vody a pijte.

Spojení sody s octem zabrání nadýmaní a celkově žaludku odlehčí prakticky ihned po vypití. Stará se také o rovnováhu organismu a přispívá k hladkému chodu zažívací soustavy. Tento elixír si můžete dopřát vždy, když cítíte, že se hlásí potíže s překyselením žaludku, případně vsadit i na dlouhodobé působení, jež zmíněným problémům zabrání.

V takovém případě vypijte jeden šálek sody a citronové šťávy každé ráno na nalačno a druhý večer před spaním. Vzdálenost od jakéhokoliv jídla by měla být alespoň půl hodiny. Tuto kúru si dopřávejte po dobu dvou týdnů a vaše potíže by měly na nějaký čas ustoupit. Pokud se tak nestane, zamiřte pro jistotu za svým lékařem.

Citronovou šťávu může nahradit grapefruit i jablečný ocet

Máte z konzumace citronu obavy nebo jednoduše hledáte i jiné ingredience se skrytými benefity? Zjistěte, jak svému tělu prospějete, pokud sáhnete po grapefruitové šťávě nebo jablečném octu.

Začneme jablečným octem. Ten se sám o sobě používá především pro detoxikaci organismu a také k omezení pocitu hladu. Pomáhá spalovat tuky a brání usazování tukových polštářů na stehnech, bocích a břiše. A nebudete ho potřebovat příliš moc.

pět lžic jablečného octa

jedna lžička jedlé sody

půl litru vody

Tuto směs dobře promíchejte a dopřejte si ji vždy ráno a večer na lačný žaludek. Může se stát, že vám jablečný ocet příliš nezachutná. V tom případě si ho oslaďte lžičkou medu. Budete překvapeni, jak se jeho chuť změní. Pro preventivní působení je doporučena dvoudenní kúra.

Rada pro vás: Jablečný ocet vždy kupujte v co nejlepší kvalitě. Dobrým ukazatelem je přítomnost organické usazeniny na dně lahvičky a samozřejmě také cena. Kvalitní jablečné octy začínají od 100 Kč za lahvičku.

soda ve sklenici
Zdroj foto: envato

Grapefruit podpoří zažívání i napomůže hubnutí

Pokud se místo jablečného octa rozhodnete použít grapefruitovou šťávu (té vám mimochodem bude stačit asi 100 ml), získáte perfektní směs pro podporu hubnutí a odstranění toxinů z těla. Opět pijte ráno a večer. Dobu působení si však můžete bez obav prodloužit i na tři týdny.

Kdy vám jedlá soda může naopak ublížit

Spoléháte se na klasický recept, v němž se lžička jedlé sody jednoduše promíchá se sklenicí vlažné vody a vypije? Ano, vaše potíže s pálením žáhy nebo pocitem kamení v žaludku možná rychle ustoupí. Ovšem stejně tak se může objevit nepříjemné nadýmání a pocit tíhy. Jedlá soda sama o sobě totiž právě takové účinky má. A právě proto se k ní přidává již zmíněná citronová šťáva, případně jiná kyselina.

Vsadíte-li na toto spojení, budete se už do několika minut cítit výrazně lépe. Pocit tíhy ustoupí a dostaví se tolik očekávaná lehkost. Proces trávení přitom nebude nijak narušen.

Jedlá soda vedlejší účinky

Ovšem ne všichni mohou jedlou sodu používat. Nebezpečný je zejména zvýšený obsah sodíku. Tento minerál je sice pro fungování našeho těla nezbytný, ovšem v přiměřené míře. A ve čtyřech gramech jedlé sody ho najdete více než jednu čtvrtinu!

Jedlé sodě by se tedy měli vyhýbat lidé, kteří trpí onemocněním jater nebo ledvin, případně si z jiného důvodu musí hlídat příjem tohoto minerálu ve stravě. Ovšem zdravotní potíže hrozí každému, protože ne vždy náš organismus zareaguje na nabízenou pomoc správně.

Mezi nejčastější vedlejší příznaky při pravidelném užíván jedlé sody patří:

nevolnost

bolesti hlavy

podrážděnost

Vyskytnout se ovšem může také slabost svalů a únava, černá – téměř dehtově zbarvená stolice, otoky nohou (zejména kotníků) pomalé reakce a pocit dezorientace a v extrémních případech i zvracení, jež vzhledem připomíná kávovou sedlinu

Jestliže u vás k těmto projevům dojde, pak s užíváním jedlé sody ihned přestaňte se na své problémy vyhledejte pomoc u kvalifikovaného lékaře.

Bylinky na zažívání

A co tedy dělat, když si jedlou sodu dopřát nemůžete? Sáhněte po vhodných bylinkách. Od problémů vám sice neuleví okamžitě, mohou však pomoci v dlouhodobém horizontu, Doporučován je zejména fenykl, kmín na máta. Ovšem pomoci vám může také zázvor nebo heřmánek. Nahlédněte do našeho přehledného seznamu a zjistěte, která bylinka vám bude nejvíce vyhovovat.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here