Jaro je tady. „Příroda je mocná čarodějka“ a je snad tak moudrá, že ví i to, jak jsme po zimě unavení, vyčerpaní, leze na nás chřipka a potřebujeme aspoň trochu zhubnout. Těm, kdo jí naslouchají, přináší účinné pomocníky, jen vědět jaké. A o tom si budeme povídat v následujících článcích.
1) Detoxikujte organismus
Blížící se jaro je nejlepším obdobím pro provedení celkové očisty organismu. Využít lze mnoho bylinek jednou z nejlepších voleb může být třeba:
-
Pýr plazivý
Je znám jako úporný plevel, ale má i léčivé účinky. Je silně močopudný, díky čemuž organismus skvěle pročistí a zharmonizuje. Umí upravit metabolické odchylky a jeho skvělé vlastnosti tělo ocení například po užívání antibiotik, kdy je celkově rozhozené. Oddenky pýru můžete buď koupit v lékárně nebo si je nasbírat při pletí zahrádky. Lze je použít čerstvé i sušené. Na 3 decilitry vroucí vody dejte 3 kávové lžičky bylinky, nechte louhovat 15 minut, sceďte a vlažný výluh popíjejte.
-
Kopřiva dvoudomá
Čaj z kopřivy nesmíte užívat dlouhodobě, krátkodobě vám ale uleví od bolesti břicha, ekzémů, alergií a pročistí krev. Kopřivu můžete použít čerstvou i sušenou, nejúčinnější jsou mladé rostlinky.
2 lžíce byliny zalijte ¼ litrem vroucí vody a nechte louhovat 15 minut. Stačí pít jeden hrnek denně, ideálně po ránu.
2) Podpořte lymfatický systém
-
Svízel syřišťový
Pomáhá i lidem, kteří mají tendenci se přejídat, a to tak, že snižuje chuť k jídlu. 2 lžičky sušeného svízele zalijte 2 decilitry vroucí vody a nechte 13 minut louhovat. Čaj pijte teplý 2x denně před jídlem.
-
Řebříček obecný
Pročistí krev, má protizánětlivé účinky a dobře působí na trávení tím, že podporuje tvorbu žaludečních šťáv. 1 až 2 lžičky sušené bylinky zalijte ¼ litrem vroucí vody a nechte přikryté 10 až 15 minut odstát. Pijte 3 šálky čaje denně.
3) Bojujte s jarní únavou
Bylinky taky skvěle pomáhají s nepříjemnou jarní únavou. Ta je odpovědí těla na nedostatek vitaminů, čerstvého vzduchu a slunečního záření během dlouhé zimy. A co pomůže?
-
Medvědí česnek
Je velmi silný životabudič. Nasbírat ho můžete už od konce února do dubna, i proto se na jarní únavu výborně hodí. Využít se dají listy, květy i cibulky. Skvěle chutná v pomazánkách, polévkách i těstovinách. Medvědí česnek je nabitý vitaminy, vitaminu C například obsahuje 35x více než jablko. Dále vám poskytne železo a silialicin – látku s antibakteriálními vlastnostmi.
Jde o velmi bohatou zásobárnu vitaminu C a B, vápníku, draslíku a železa, přičemž všechny tyto látky po zimě více než nutně potřebujeme.
4) Shoďte „zimní“ kila
-
Smetanka lékařská
Z jarní přírody vám v tomto případě pomůže obyčejná pampeliška. Kromě jiných příznivých účinků umí skvěle nastartovat metabolismus. Nejléčivější částí rostlinky je kořen. Ten nasbírejte, důkladně properte, usušte a nadrťte. Na pampeliškový čaj si připravte 1 lžičku drceného kořene a 200 mililitrů vroucí vody. Nechte asi 10 minut louhovat, přeceďte a dochuťte medem a citronem.
Účinné hubnoucí kapky
Budete potřebovat:
- 2 lžíce nadrcených kořenů
- 300 ml kvalitní pálenky nebo 60% líh z lékárny
Drť přelijte alkoholem a nechte v teple 14 dní louhovat. Přitom každý den nezapomeňte tekutinu protřepat. Potom přeceďte a nalijte do tmavé sklenice. Následně si udělejte měsíční kůru, kdy budete užívat 25 kapek 3x denně.
-
Kontryhel obecný
Kontryhelový čaj připravíte přelitím ¼ litru vroucí vody jednu polévkovou lžíci byliny, vylouhujete 15 minut a popíjíte 2x denně. Při hubnutí povzbuzuje metabolismus a má účinky na svalovinu, kterou dokáže zpevňovat.
Velkými pomocníky jsou také ostropestřec mariánský a fenykl.