Masky na jaře oživí pleť hned dvojnásobně

maska na plet
Zdroj foto: envato

Maska na pleť: Masky na obličej jsou důležité ve všech ročních obdobích, ale na jaře naše pleť trpí mnohem více, protože najednou přechází z chladného počasí do teplého a k tomu zažívá různé výkyvy teplot.

Co je to maska

Pleťová maska je kosmetický prostředek, který má různou konzistenci, ale jeho hlavním cílem je vyčistit, hydratovat nebo vyživovat pleť na obličeji. Existují i masky, které ošetřují i pleť na krku, nebo například jen masky na oči a oční okolí.

Podle čeho vybrat masku

Masku vybírejte hlavně podle typu pleti – základní jsou mastná, suchá, normální a smíšená. Pak také můžete vybírat podle toho, co aktuálně potřebuje vaše pleť nejvíc: vyživit, hydratovat, vyčistit…

salvej
Zdroj foto: pixabay                      Šalvěj

Masky pro mastnou pleť

Masky na mastnou pleť – poznáte ji podle toho, že se leskne, vytvářejí se na ní pupínky, akné atd. – by měly pleť zejména vyčistit, stáhnout rozšířené póry a redukovat produkci mazu (určité množství je však žádoucí, aby pleť chránilo). Výborné koupené masky jsou ty, které obsahují jíl nebo černé uhlí. Pokud chcete zkusit bylinky, vyzkoušejte jitrocel. Stačí jej rozdrtit, aby pustil šťávu, a rozdrcené listy nanést na obličej. Po 20 minutách opláchněte. Mělo by to pomoci zejména s akné. Další možností je šalvěj. Listy povařte v trošce vody, rozmixujte a naneste na obličej. Nechte působit 10 minut a smyjte. Šalvěj hlavně stáhne rozšířené póry.

jogurt jahody
Zdroj foto: pixabay

Masky pro suchou pleť

Suchá pleť se pozná podle toho, že tvoří šupinky, vůbec se nemastí, rychleji stárne. Potřebuje hlavně hydratovat a vyživit. Z koupených masek vybírejte s kokosovým mlékem, bambuckým máslem nebo kyselinou hyaluronovou. Na tuto pokožku doma vyrobíme masku nejlépe z jogurtu nebo smetany a přimícháme do ní ovesné vločky. Suchou pleť také výborně vyživuje mandlový olej. A poslední maska pro suchou pleť: nastrouhaná cuketa nebo okurka smíchaná s jogurtem – to je dokonalá výživa a hydratace v jednom.

kostival
Zdroj foto: pixabay                        Kostival

Masky pro normální pleť

Řeklo by se, kdo má normální pleť, nemusí s ní nic dělat. Opak je ale pravdou. Abyste si udrželi krásnou normální pleť, měli byste ji také maskovat. Tato pleť ocení přísun vitamínu C, protože ji rozzáří a rozjasní. Výborná je maska z jahod a medu. Nesmí vám být líto kvalitních surovin. Rozmixujte jahody a přidejte do nich med, nejlépe od včelaře. Naneste na pleť a nechte 10 minut působit. Poté smyjte. Na normální pleť se hodí i maska z kostivalu – nastrouhejte kus kořene kostivalu a smíchejte jej s jogurtem. Naneste na očištěný obličej, 10 minut nechte působit a smyjte.

Masky pro smíšenou pleť

Smíšená pleť je asi nejčastější a poznáte ji tak, že čelo, nos a bradu máte mastné, zatímco tváře suché. Čelo, nos a brada se také nazývají T-zóna. Měli byste používat jinou masku na T-zónu a jinou na tváře. Na T-zónu se ve zkratce hodí vše, co bylo zmíněno u mastné pleti (jíl, černé uhlí, šalvěj), na tváře pak vše co bylo řečeno u suché nebo normální pleti (jogurt, smetana, mandlový olej, med, jahody, kostival). Samozřejmě dá to trochu práce, ale vyplatí se to. Pleť pak bude působit jednotně a zářivě.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena, Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009; Teta Magazín 1/2023, Solvent, Praha 2023

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here