Jarní jedlé květy na talíři, které najdete na své zahrádce i v přírodě

kvety na taliri
Zdroj foto: pixabay

Jarní jedlé květy: S příchodem jara se nabízí procházka do přírody či jen na vlastní zahrádku za účelem sběru prvních darů přírody. Využijte kouzlo bylinek efektivně v kuchyni. Které nasbírat a jak je použít?

Není nad zdravé věci, které i chutnají, a ještě jsou zdarma. Pro některé byliny nemusíte chodit ani nikterak daleko, ale rostou vám přímo na zahrádce. Pro jiné se můžete vydat v rámci zdraví prospěšné procházky.

sedmikraska
Zdroj foto: pixabay

Léčivá a chutná sedmikráska

Jedná se o hojně a všem dobře známou bylinu. Sedmikráska neboli chudobka roste v zahradách, pastvinách, na loukách. Sbírá se květ a listy, a to nejlépe na jaře. Květy obsahují saponiny, třísloviny, minerální látky, inulin, flavonoidy, vitamín C. Zásluhou toho má sedmikráska pozitivní vliv na imunitu, je pomocníkem při léčbě zánětu dýchacích a močových cest, při problémech akné a kožních ran. Bylina je účinná při detoxikaci, nachlazení, otocích, poruše trávení, nechutenství.

Využívá se v čajových směsích. V čerstvém stavu do salátů, ke zdobení, do polévek, těstovin, kaší, omáčky, na chleba a placky, do těst, jako například na palačinky. Můžete použít i naloženou. Květy sedmikrásky naložte do octa, například jablečného a nechte několik dní. Ideální do salátů.

kopriva
Zdroj foto: pixabay

Prospěšná pálivá kopřiva

Jedná se o dokonalý zdroj minerálů, vitamínů A, B a C. Kopřiva obsahuje také třísloviny, histamin, serotonin. Konzumace kopřiv má protirakovinový účinek a velmi pozitivní vliv na metabolismus. Během 2. světové války se kopřivy používaly na rány pro zastavení krvácení a urychlení hojení. Kopřiva pomáhá na záněty, při chudokrevnosti, problémech s ledvinami, játry a žlučníkem, při vysokém tlaku, zastavuje krvácení, je močopudná. Pomůže při nachlazení, chřipce.

Nabízí pestré využití v kuchyni. Kromě kopřivového špenátu, je pro řadu neodmyslitelnou ingrediencí do nádivky, která se připravuje na Velikonoce. Z kopřivy můžete udělat krém, použít do polévky, rizota, zapékaných pokrmů, quiche, placek, palačinek, spařené a nasekané do salátů, smoothie nebo obalené v těstíčku či klasika v podobě kopřivového čaje.

pampeliska
Zdroj foto: pixabay

Pampeliška nejen pro jarní detoxikaci

Pro mnohé je vzpomínkou na dětství a pletení věnečků právě z pampelišek. Obsahuje vitamín A, B komplex, minerály. Pampeliška čistí krev, je podporou pro žlučník a játra, pomáhá při hubnutí, nemoci ledvin, močových cest. Má pozitivní vliv na stabilní hladinu cukru v krvi. Je dobrá na trávicí a kožní problémy, otoky, záněty i při revmatismu.

Pampeliška je zdravou ingrediencí do salátů, pomazánek, nádivek, zapečených pokrmů. Můžete přidat listy do palačinek, placek, knedlíků, quiche, smoothie. Nasekaná nadrobno poslouží obdobně jako petrželka. Z pampelišky se nedělá jen med, ale také ocet, čaj či káva. Pampelišková káva spočívá v omytí kořenů, které se upečou v troubě a poté rozemelou.

Zdroje: www.celostnimedicina.cz, www.spektrumzdravi.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here