Jak na jarní bylinkovou detoxikaci, když musíte do práce

zdrava strava
Zdroj foto: pixabay

Jarní bylinková detoxikace: Každé jaro se objevuje spousta návodů, rad a tipů, které nám doporučují alespoň týdenní klid a pohodu – nejlépe samozřejmě v březnu nebo v dubnu. Co však dělat, když nedostanete dovolenou a chcete být fit i při chození do práce?

Zapomeňte na nejrůznější hladovky, které jsou často pro nás organismus spíše šokem než skutečnou pomocí. Existují i mnohem šetrnější způsoby, jenž naše tělo zbaví toxinů. Máme pro vás návod, který zaručeně vydržíte až do konce. Nemusíte se totiž řídit přesnými předpisy, ale mnohem spíš zdravým rozumem.

Správná očistná kůra bylinky střídá

Také si myslíte, že vám stačí pár dnů pít jeden bylinkový čaj a budete mít zase na rok vystaráno? Opravdu poctivá detoxikace má svoje pravidla – nejdříve je třeba očistit trávicí trakt, a potom se soustředit i na zatěžované ledviny a játra. Celkem by taková kúra měla trvat čtyři týdny. Ale nebojte se, opravdu to nebude nijak náročné.

Během prvního týdne detoxikace očišťujeme trávicí trakt a střeva

Úlohou střev a zažívacího ústrojí všeobecně je kromě zpracování potravy také vylučování škodlivin. Na sliznici střev však zároveň sídlí také prospěšné bakterie, které jsou základem naší imunity. A protože se ne vždy povede vyloučit všechny toxiny dokonale, začnou tím dřív nebo později tyto prospěšné mikroorganismy trpět.

Pokud máte svůj oblíbený čaj na zažívání, bez obav ho užívejte. Připravte si každý den nejméně dva, ale lépe tři sálky, které vypijte ráno, v poledne a večer. Čaj si lze přinejhorším udělat i předem a v práci ho popíjet už studený. Zbytek vašeho pitného režimu by měla tvořit čistá voda nebo jiné čaje.

Nejrůznější sirupy, limonády nebo dokonce alkohol jsou zcela nevhodné. Mnozí zakazují při očistě organismu rovněž pití kávy. Ovšem pravdou zůstává, že většina dospělé populace je na kofeinu závislá, takže pokud si kávu upřete, budete náladoví, protivní a bez energie, takže s očistou pravděpodobně předčasně skončíte. Pokud to nejde jinak, můžete si dopřát až tři sálky kávy denně – nejlépe bez mléka a bez cukru. Tato kombinace ztěžuje trávení.

Náš tip: Jestliže vám čistá káva nechutná, vsaďte na nejrůznější rostlinná „mléka“ – jejich bílkovina je lépe stravitelná než tradičně používané kravské mléko.

Očistný čaj pro první týden detoxikační kůry

Jak už jsme řekli: máte-li svůj oblíbený, použijte ho. Jinak však můžete sáhnout po jakýchkoliv bylinkách, které pomáhají očišťovat a optimalizovat trávení. A nemusí jít jen o čaje, vsadit můžete i na tinktury nebo třeba kapsle. Zkrátka si to udělejte tak, aby pro vás každodenní užívání bylinek bylo maximálně komfortní. Nemá cenu se nutit do bylinkových čajů, které nemůžete ani cítit. A na jaké bylinky tedy vsadit?

  • pelyněk pravý
  • zeměžluč menší
  • oman pravý
  • puškvorec obyčejný
  • fenykl obecný (semena)
  • anýz (semena)
  • koriandr (semena)
  • krušina olšová

Náš tip: Pokud se rozhodnete zakoupit již hotovou bylinnou směs na detoxikaci, sázejte vždy na sypané bylinky. Vyhněte se těm v sáčku nebo dokonce aromatizovaným směsím.

Detoxikační čaj ze středověké lékárny

Ovšem vyrobit si můžete i vlastní směs, která vám kromě očisty trávicího traktu přinese i další benefity. Stačí smíchat:

  • tři díly omanu pravého
  • dva díly semen anýzu
  • dvě díly semen koriandru
  • jeden díl kopřivy dvoudomé
  • jeden díl řebříčku obecného
  • půl dílu meduňky

Směs řádně promíchejte. Pokud jsou byliny různě velké, nadrťte je na přibližně stejně kousky. Čaj pak připravíte tak, že jednu polévkou lžíci směsi dáte vařit do půl litru horké vody. Bylinky vkládejte do studené vody a hlídejte si bod varu. Jakmile k němu dojde, vařte ještě tři minuty a poté nechte pod pokličkou odstát asi 10 minut. Poté stačí už jen scedit a vypít.

smoothie
Zdroj foto: pixabay

Jen samotná bylinková kůra nestačí, optimalizujte i svou stravu

Aby byla očista trávicího traktu opravdu účinná, musíte ze svého jídelníčku v maximální míře vyloučit i potraviny, které vaše střeva nadměrně zatěžují. Jsou to zejména obiloviny (volte celozrnné nebo je z jídelníčku vyjměte úplně), mléčné výrobky, maso a všechny hotové potravin a produkty rychlého občerstvení. Naopak se snažte přijímat maximum ovoce a zeleniny, a to klidně i ve formě smoothie nebo ovocných šťáv. Rýže natural, pohanka apod. jsou samozřejmě povoleny. Cílem není jakási ketogenní strava, vylučující ze stravy veškeré cukry. To rozhodně ne.

Náš tip: pokud trpíte zácpou, přidejte si do čajové směsi sennu nebo krušinu olšovou. Ani jednu z těchto bylinek však neužívejte déle než dva týdny.

Druhý a třetí týden se soustředí na očistu jater a ledvin

Jakmile máte první týden jarní detoxikace za sebou, můžete si gratulovat. To nejhorší je totiž už pryč. Mohly se u vás projevit mírné bolesti hlavy nebo únava, to však spíše v případě, že jste svůj organismus opravdu dlouho zanedbávali. Nicméně s postupujícím časem to všechno bude lepší a lepší.

Teď se zaměříme na ledviny a játra, i na nich totiž závisí správné fungování organismu. Játra odstraňují z krve všechny jedovaté složky. A podobnou funkci mají i ledviny, které navíc kontrolují naše hospodaření s vodou.

V dalších dvou týdnech je proto vhodné zařadit do „jídelníčku“ bylinky, působící močopudně a mající zároveň i příznivý účinek na játra. Máme pro vás několik tipů. Je vcelku jedno, jakou bylinku zvolíte, ovšem během dvou týdnů byste měli vystřídat maximálně dvě, případně vsadit na směsi, jejichž složení se po celých 14 dní nezmění.

Bříza obecná

Bříza obecná – při jarní očitě se používají pupeny a listy. Obsahují v sobě totiž látky, které dokáží rozpouštět hleny, váží na sebe nadbytečné kyseliny z moči a přispívají ke snížení cholesterolu. Bříza se může chlubit také obsahem flavonoidů, které působí protizánětlivě a pomáhá z těla vylučovat toxiny. Dále jsou ve hře tak třísloviny, jež podporují trávení a látkovou výměnu.

Pokud vsadíte na čaj, bude působit močopudně a žlučopudně a čistí játra i ledviny.

Tinktura z březových pupenů pak játra stimuluje, podporuje činnost slinivky břišní a dokáže v těle uklidnit záněty a optimalizovat funkci sleziny. Při zánětu ledvin pak dokonce odstraňuje bílkovinu v moči.

Čekanka obecná

Při jarní detoxikaci organismus se používá zejména kořen. Hořčiny v něm obsažené podporují chuť k jídlu, působí příznivě na zdraví orgánů trávicí soustavy a samozřejmě také na játra a ledviny.

Jalovec obecný

Jalovčinky dobře čistí zejména ledviny. Na náš organismus působí močopudně a antisepticky, takže dokáží velmi pomoci při onemocnění močových cest. Doporučena je zejména tinktura z jalovce, která se používá kvůli detoxikaci a regeneraci jater, přitom však podporuje také činnost ledvin. Dokáže pomoci také s rozpuštěním a vyloučením ledvinových kamenů a písku a upravuje hladinu cholesterolu v krvi na žádoucí hodnotu.

Měli byste vědět: Jalovec je zapovězen lidem, kteří trpí jakýmkoliv chronickým onemocněním ledvin! Použít ho můžete pouze po poradě s lékařem.

Lopuch větší

Toxiny v organismu se obvykle projevují na pokožce. Ovšem potíže můžete začít cítit i teprve ve chvíli, kdy vaše tělo začnou hromadně opouštět. Každopádně, pokud trpíte jakýmikoliv problémy s pokožkou, vsaďte na lopuch větší. Má totiž močopudný i potopudný účinek a zlepšuje látkovou výměnu. Odvar z lopuchu čistí ledviny i krev a posiluje játra. Tato bylinka je velmi vhodná pro všechny, kdo se potýkají s lupénkou, nejrůznějšími ekzémy a dalšími problémy pokožky.

Ostropestřec mariánský

Léčivě působí semena nebo spíše olej z nich vyráběný. Čaj, který se tradičně užívá pro očistu jater a zklidnění žlučníku však není příliš účinný. Léčivá látka sylimarin se totiž do vody téměř nevylučuje. Pokud se tedy rozhodněte vsadit právě na ostropestřec, zakupte si raději olej nebo bylinné kapky či tinkturu. Nejúčinnější je však vždy olej, to si pamatujte.

Pampeliška lékařská

Hlavní složkou léčivých čajů je kořen, ale setkat se můžeme i s listy. Do jarní očisty organismu ji zařazujeme kvůli hořčinám, které podporují vylučován trávicích šťáv. Kromě toho také podporuje činnost jater, ledvin a střev. Čaj z pampelišky působí močopudně a pomáhá při nejrůznějších trávicích obtížích a podobně působí také tinktura. Tu je však nutné doprovodit pitím dostatečného množství tekutin.

kvetina
Zdroj foto: pixabay

Pýr plazivý

V lidové medicíně se tradičně používá jako prostředek pro „čištění krve“. Kromě toho, že dokáže pomoci s očistou organismu a také pomůže vašim játrům lépe zpracovat tuky, čímž pozitivně přispívá k udržení správné hladiny cholesterolu v krvi.

Všechny uvedené bylinky je možné používat samostatně nebo v nejrůznějších směsích. Vždy se řiďte doporučenou formou užívání (čaj, tinktura apod.).

Poslední týden detoxikace

Jakmile uběhnou tří týdny strávené s bylinkami (nejprve pro očistu trávicího traktu a poté i jater a ledvin), bylo by chybou vrátit se hned ke svým starým návykům. Během poslední čtvrtého týdne jarní detoxikace už bylinky užívat nemusíte, ovšem prozatím zůstaňte u šetrného jídelníčku s maximálním vyloučením masa, mléčných výrobků apod. Teprve poté se vraťte ke svým standardním návykům.

Doporučení pro správně provedenou detoxikaci

Vyplatí se brát při této příležitosti v potaz i přirozené biorytmy našeho organismu. Podle lunárního kalendáře byste s celým procesem měli začít při ubývajícím měsíci, tedy během úplňku či po něm (nejpozději před novem).

Nevěšte hlavu, když se vám do celého procesu čas od času vloudí nějaký hříšek. Mnohem důležitější je zbavit se během této doby maxima stresu a napětí. To samo je vzhledem k pracovnímu vytížení mnohdy nemožné, takže by určitě nebylo dobré přidělávat si další starosti navíc. I s několika hříšky bude mít celá kůra smysl, nebojte se. Jen samotné bylinky dokáží doslova zázraky, a pokud je podpoříte i alespoň menší změnou životního stylu, projeví se opravdu naplno.

Chystáte se na očistu organismu po opravdu dlouhé době? Bojíte se ztráty energií, bolestí hlavy a dalších obtíží? Pak si postup při detoxikaci malinko upravte. Během prvního týdne vsaďte jen na úpravu stravy, poté přidejte týdenní kúru pro zažívací systém a nakonec tu dvoutýdenní pro zdraví jater a ledvin. Většina potíží by se vám měla obloukem vyhnout.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here