Pýr plazivý

Pýr plazivý je neúnavný plevel, který trápí nejednoho zahrádkáře. Kromě toho, že se rychle rozrůstá, má silné ozdravné účinky a pro jeho všestrannou použitelnost je známý v lidovém léčitelství už po dlouhé generace našich předků.

Česky:  

Pýr plazivý
Latinsky: 

Elytrigia repens
Slovensky:  

Pýr plazivý

Léčivé látky

Česky: Pýr plazivý Latinsky: Elytrigia repens Slovensky: Pýr plazivý
  • pomáhá při zánětech močového měchýře
  • napomáhá ozdravovat močové cesty
  • přispívá k léčbě dny a revmatismu
  • má silné močopudné, detoxikační a antibakteriální účinky
  • snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi
  • zlepšuje látkovou výměnu
  • napomáhá při onemocnění jater, sleziny, žlučníku
  • má silné detoxikační účinky
  • čistí krev
  • napomáhá při léčbě akné

Použití

Hojně se užívá při výrobě tinktury, a v gastronomii.

Nemá vedlejší účinky a je dobře snášen i citlivými jedinci. Při použití s léky z moderní medicíny se poraďte před jeho užitím se svým lékařem či lékárníkem.

Kontraindikace:

Jeho použití se nedoporučuje v případech obstrukce močových cest. Pýr plazivý není vhodný během těhotenství a kojení.

O pýru plazivém

Pýr plazivý je vytrvalou rostlinou, která roste takřka všude. Mohutně a mnohonásobně rozvětvené oddenky jsou zapuštěny hluboko do půdy, z níž rostou stébla se třemi až pěti kolénky, do délky jednoho metru i výše. Listy jsou dlouhé, úzké, na líci drsné a chlupaté.

Rostlina kvete v červnu až srpnu, uspořádanými květy do klasu. Každý klásek má pět květů, ze kterého uzrávají kopinaté obilky. Sbírá se oddenek pýru, ve kterém jsou obsaženy organické kyseliny, sacharidy, inositol, soli draslíku, vitamín A a B, éterické silice s carvonem a carvacrolem.

Léčivé účinky se užívají při léčbě průdušek ve formě odvaru nebo čerstvé šťávy z oddenku.

Domácí recepty

Odvar: Při nachlazení, infekčních onemocněních nebo problémy s trávením použijeme dvě lžičky sušené bylinky a slijeme s 250 mililitry studené vody. Přivedeme k varu a deset minut povaříme. Pijeme třikrát denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů