Lopuch větší

Česky:  

Lopuch větší
Latinsky:  

Arctium lappa
Slovensky:  

lopúch väčší

Lopuch větší (Arctium lappa) je jednoletá až dvouletá bylina s všestranným využitím, včetně toho v léčitelství.

lopuch větší
Česky: Lopuch větší, Latinsky: Arctium lappa, Slovensky: lopúch väčší

Léčivé účinky

 • Má močopudné účinky.
 • Má posilující účinky.
 • Pomáhá na posílení vlasů.
 • Pomáhá proti kožním ekzémům.
 • Pomáhá při cukrovce.
 • Podporuje látkovou výměnu.
 • Pomáhá proti žaludečním vředům.

Použití a přípravky

V poslední době se užívá jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Především se však používá zevně při kožních afekcích: ekzémech, hnisavých procesech, špatně se hojících ranách a při seboroické dermatitidě vlasové pokožky.

 • Ostropestřcový olej s výtažkem z lopuchu většího působí příznivě na játra, a tak pomáhá předcházet ekzémům, lupénce, kožním afektům a dalším následkům nedostatečné práce jater.
 • Kapky Renol s lopuchem působí regeneračně a pomáhají zlepšovat imunitu důležitých orgánů.
 • Diocel jsou harmonizující kapky s lopuchem, které zlepšují funkci ledvin, močového měchýře a plic.

O lopuchu větším

Lopuch větší (Arctium lappa) je jedna z největších bylin v našich končinách. Všechny naše lopuchy zvané též „hořké lupeny“, jsou dvouleté. Lopuch roste v Evropě, v Asii, v Africe a v Americe. U nás většinou u plotů, na okrajích cest a na rumištích.

lopuch větší účinkyBylina obsahuje hlavně silici (0,2 %), sliz, tříslovinu, 45 % inulinu, minerální látky, lappin, glykosid arkciin a fytoncidní složky. Lopuch je dosud chemicky i farmakologicky málo prozkoumám. Příznivě působí při poruchách trávicího traktu a posiluje odolnost organismu. Podporuje vyměšování moči. V literatuře se uvádí, že je to prostředek, který svou účinností převyšuje cizozemskou sarsaparillu.

Užívá se kořen. Vnitřně v nálevu jako mírné diuretikum a roborans při zvýšeném zadržování vody v těle a jako posilující léčivo v rekonvalescenci a při jarní únavě.

Stejně jako lopuch větší můžeme použit lopuch menší (Arctium minus Bern) a lopuch pavučinatý (Arctium tomentosum Miller)

Nedoporučuje se užívat lopuch při těhotenství a během kojení!

Osoby, které jsou alergické na rostliny z čeledi Asteraceae, by neměly lopuch používat. Tato bylinka inhibuje srážení krve, měli by se jí proto vyhnout lidé s poruchami krevní srážlivosti. Opatrní by měli být i osoby trpící diabetem – lopuch může snížit hladinu glukózy v krvi.

Domácí recepty

 • Odvar: 1 čajová lžička, tj. asi 4 g řezané drogy na šálek vody nebo 6—12 g prášku. Užívá se jako močopudný a posilující prostředek. Odvar z listů lopuchu údajně také posiluje a podporuje růst vlasů.
foto: Matt Lavin, Matt Lavin
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů