Pokud pěstujete bylinky, pak se jistě občas zamýšlíte nad tím, zda jim nemáte přilepšit a použít hnojivo. Tady jednoznačná odpověď neexistuje, protože každá bylinka je jiná a vyžaduje něco jiného. Pokusíme se vás alespoň nasměrovat tak, abyste si dokázali poradit.
Bylinky, které nepotřebují hnojivo vůbec
Existují bylinky, které hnojení vůbec nepotřebují, naopak by jim uškodilo: jen by rychle rostly, ale zároveň by ztrácely své aroma. Jedná se o bylinky, které pocházejí ze Středomoří a jsou zvyklé na chudé, kamenité půdy. Sem patří například levandule, rozmarýn, tymián a další.
Bylinkové hnojivo, které si vyrobíte sami
Ostatní bylinky sice nepotřebují hnojení při sázení či přesazení, ale rostou-li dlouho na stejném místě, doplnění živin uvítají. Než však investovat mnoho peněz do průmyslově vyráběných hnojiv, vyrobte jim hnojivo domácí. Stačí, když si nasbíráte jiné byliny bohaté na živiny (klasicky je to kopřiva, ale i pampeliška, nebo třeba přeslička). Poté asi 100 g čerstvých bylin přelijte litrem vroucí vody, nechte asi 20 minut louhovat a pak sceďte. Hotový výluh nechte zchladnout a nařeďte odstátou vodou v poměru cca 1:1. Tímto bylinným hnojivem poté zalévejte svoje bylinky jednou za 14 dní po celou dobu vegetačního období. Hodí se zejména pro: meduňku, petržel, pažitku a další.
Organické hnojivo
Pokud se vám do výroby domácího hnojiva nechce a přesto chcete bylinky přihnojit, použijte rozhodně organické hnojivo, které seženete ve všech zahradnictvích.
Kompost
A poslední možností, jak bylinkám přidat živiny, je domácí kompost. Ten můžete přidat vždy, když bylinky vysazujete nebo přesazujete. Kvalitní kompost bylinkám neublíží. Ovšem stále platí, že středomořské druhy se obejdou i bez něj.