Některé bylinky jsou skvělým pomocníkem pro hubnutí

hubnout
Zdroj foto: envato

Potřebujete nebo chcete zhubnout a vyzkoušeli jste již nejrůznější diety a stále nic, maximálně jste se dočkali jojo efektu? Pak zkuste vsadit na jemné součásti z přírody, které sice samy o sobě hubnutí nezpůsobí, ale velmi k němu pomohou.

caj zeleny
Zdroj foto: pixabay                            Zelený čaj – zhubnout

Zelený čaj

Není to snad v pravém smyslu slova bylinka, ale pravý zelený čaj je silný antioxidant, čistí krev, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a několik šálků denně snižuje i chuť na sladké a přejídání se. Vyměňte tedy kávu za zelený čaj – zpočátku aspoň jeden šálek, a uvidíte, že se vám to vrátí.

kopriva
Zdroj foto: envato                              Kopřiva – zhubnout

Kopřiva

Zdálo by se, že kopřiva je „obyčejná“ bylinka. Ovšem mezi „hubnoucími“ bylinkami má právě kopřiva své zasloužené místo. Kopřiva upravuje metabolismus, čistí krev, snižuje hladinu krevního cukru, je močopudná i žlučopudná, odstraňuje škodliviny z těla. Čaj si udělejte zejména z čerstvých listů kopřiv – stačí 1 hrst listů přelít 250 ml vroucí vody, nechat 10 minut louhovat, scedit, nechat zchladnout a pít 2 šálky denně. Kopřiva nemá vedlejší účinky, proto ji můžete pít i dlouhodobě.

pampeliska
Zdroj foto: envato                      Pampeliška

Pampeliška

Pampeliška neboli smetanka lékařská čistí organismus, zejména játra, působí močopudně, kořen snižuje hladinu cukru v krvi. Čaj z listů připravíte tak, že hrst listů přelijete 250 ml vroucí vody, necháte 10 minut louhovat, potom scedíte a necháte vychladnout. Může se pít 2x denně i dlouhodobě. Čaj z kořene pampelišky připravte tak, že polévkovou lžíci kořene (omytého, nakrájeného na kousky) přelijete 250 ml vroucí vody a necháte louhovat 15 až 20 minut. Poté scedíte, necháte vychladnout a pijete 1x denně. Po 14 dnech si udělejte 14 dní pauzu a pak můžete s kúrou pokračovat.

mata
Zdroj foto: envato                  Máta

Máta

Máta snižuje chuť k jídlu, upravuje metabolismus, působí proti nadýmání. Čaj z máty připravíte tak, že lžíci čerstvých listů přelijete 250 ml vroucí vody a necháte 10 minut louhovat. Po scezení a vychladnutí pijte 2x denně, nejlépe před jídlem.

kontryhel
Zdroj foto: pixabay                        Kontryhel

Kontryhel

Ačkoliv kontryhel je bylinka známá spíše svými účinky na ženské problémy, je dobrou bylinkou i pro redukci váhy. Zlepšuje totiž metabolismus, pomáhá při potížích se zadržováním vody a čistí tělo. Čaj z kontryhele pijte po dobu 2 týdnů, poté si udělejte 2 týdny pauzu a pak zase můžete začít dvoutýdenní kúru.

ostropestrec
Zdroj foto: Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons  Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský

Bylinka, která má příznivý vliv snad na všechny neduhy, nesmí v našem výčtu chybět. Podporuje činnost jater i žlučníku, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá s rychlejším spalováním tuků. Používají se semena, a to buď čerstvá pomletá do salátů, čajů, polévek, nebo v tinktuře. Tinkturu používejte tak, že každý den si dáte 20 kapek do čaje či vody, nejlépe hned po ránu.

oregano
Zdroj foto: envato                                    Oregano

Oregano

Bylinky nebo koření pomáhá s hubnutím následujícím způsobem: podporuje metabolismus, zlepšuje trávení, napomáhá vylučování žluči. Přidávejte oregano do všech jídel, kam je to jen možné – zejména středomořská kuchyně.

lichorerisnice
Zdroj foto: Tubifex, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons              Lichořeřišnice

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice větší podporuje trávení, čistí krev, odstraňuje škodlivé látky z těla. Listy i květy lichořeřišnice můžete přidávat do salátů, semena naložená do octa a soli jsou používána jako falešné kapary.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here