Možná nemáte vlastní zahradu a musíte bylinky pěstovat na balkoně. Nebo nemáte tolik místa, abyste si mohli vytvořit bylinkový záhon nebo bylinkovou spirálu. Anebo chcete mít bylinky blízko po ruce. To všechno umožňuje pěstování bylinek v truhlících. Ale – snesou se bylinky navzájem.
Základní pravidla
V podstatě můžeme říci, že bylinky se navzájem tolik neovlivňují jako třeba některá zelenina. Ale je potřeba dodržet stejné podmínky pěstování v jednom květináči, tj. do jednoho květináče sázet jen ty bylinky, které vyžadují stejné stanoviště (slunce, stín, polostín), stejnou zálivku apod.
Spolu pěstujeme
Společně můžeme pěstovat bylinky, které jsou původem ze Středozemí a potřebují plné slunce, teplo, mírnou zálivku, suchou a propustnou půdu. Sem patří rozmarýn, tymián, oregano, yzop, saturejka, majoránka, bobkový list, levandule a estragon.
Dále můžeme společně pěstovat petržel, pažitku, kopr, kerblík a libeček – to jsou bylinky, které potřebují slunce až polostín, trvale vlhkou půdu a pravidelnou zálivku.
Samostatně pěstujeme mátu a meduňku, které mají rády prostor a svými kořeny by zadusily ostatní bylinky v truhlíku.
Využijte orientaci balkonu, oken či terasy
Při umístění truhlíku vždy dbejte na to, aby bylinky byly umístěny tak, jak jim to nejlépe vyhovuje. Tzn. všechny středozemní bylinky milují slunce a uvítají umístění na jižní stranu. Východní či západní okno, balkon či terasu doporučujeme pro mátu, meduňku, ale i petržel, pažitku aj. Některé z těchto bylinek snesou i severní stranu, nebudou ale tolik růst.
A na co nezapomenout
Jsou jen dvě věci, které by vašim bylinkám mohly uškodit – přemíra slunce by jim mohla spálit listy a nedostatek zálivky by je zahubil. Proto na přímé slunce umísťujte bylinky středomořské, ostatní přistiňujte. V květináči voda rychleji vysychá než ve volné půdě, a tak je potřeba bylinky zalévat častěji. Pomůže vám samozavlažovací květináč, drenážní vrstva na dně květináče, i upomínka na telefonu, že je potřeba rostliny zalít :)