Jahodníkové a maliníkové listí – to nejlepší pro ženy před porodem

jahodník
Zdroj foto: pixabay

Bylinky před porodem: Jahodník a maliník jsou typicky ženské byliny. Své by o tom mohly vyprávět maminky, které používaly čaj z jedné nebo obou těchto bylin, a přivodily si tak mnohem „pohodlnější“ porod. Jak je to s jahodníkem a maliníkem doopravdy?

malinik
Zdroj foto: pixabay

Maliník

Maliník je typicky ženskou bylinkou už od středověku. Obsahuje vitamíny C, A, E, minerály železo a vápník. Doporučuje se od 36. týdne těhotenství pro hladký průběh porodu. Rozhodně pijte čaj z maliníku, pokud jste z nějakého důvodu musely během těhotenství užívat magnézium (hořčík), jinak bude děloha „lenivá“ a porod bude dlouho trvat a bude bolestivý. Maliník posiluje děložní svaly, tlumí bolesti a pomáhá při zánětech pochvy.

Maliník ale využijete i po porodu. Stimuluje totiž tvorbu mléka, tlumí krvácení, čistí krev a působí detoxikačně.

Jahodník

Jahodník pomáhá především proti anémii v těhotenství, protože obsahuje dostatečné množství železa. Kromě toho má močopudný účinek, posiluje ledviny a čistí střeva.

Kdy sbírat maliníkové a jahodníkové listy

Nejvíce účinných látek se v listech ukrývá na jaře, kdy ještě nekvetou a neplodí. Ale můžete je sbírat i po celé léto, záleží také na tom, kdy nastane vaše poslední fáze těhotenství. A nebojte, listí si můžete i nasušit do zásoby a použít v zimě. Sbírejte spíše na divoce rostoucích rostlinách v lese, než třeba na zahradních kultivarech.

Jak připravit čaj

1 polévkovou lžíci listů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme, nejprve 1 šálek denně, od 39. týdne můžeme až 3 šálky denně. Nejsou známé žádné kontraindikace, snad kromě zácpy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here