Jablečný ocet je lidový lék, má mnoho způsobů využití

jablecny ocet
Zdroj foto: pixabay

Jablečný ocet: Jablka jsou nejen zdravá a chutná, zároveň jsou zdrojem oblíbeného jablečného octa. Jeho historie je velmi dlouhá, mořeplavci ho například vozili proti kurdějím. Víte, že ho můžete využít nejen pro zdraví, ale i v domácnosti?

Jablečný ocet využívali již naši předci. Říká se, že ho Hippokrates ho užíval jako antibiotikum. Samurajové v něm viděli tonikum síly a moci, vojáci pomocí něj zabraňovali vzniku kurdějí nebo žaludečním nevolnostem. Nemusíme se omezovat pouze na zdraví, pomůže nám i v domácnosti.

Připravuje se zkvašením čerstvé jablečné šťávy, obsahuje spoustu vitamínů, minerálů, kyselinu octovou, jablečný pektin, betakaroten. Napomáhá udržovat zdraví metabolismus a v případě nemoci může být doplňkem léčby.

Jablečný ocet a jeho zdravotní účinky

O jablečném octu se poměrně často hovoří ve spojitosti s hubnutím. I když na to panují různé názory, faktem je, že obsahuje pektin, což je druh vlákniny, která navozuje pocit sytosti. Napomáhá snižovat hladinu cholesterolu a tím také bojovat s nadváhou.

Kyselina maleinová ovlivňuje srážlivost krve, proto by jablečný ocet neměli konzumovat lidé, užívající léky na ředěné krve.

Posiluje metabolismus, podporuje imunitu. Vysoký obsah draslíku pomáhá správné funkci srdce a cév. Jablečný ocet zlepšuje využití vápníku z jídla, což je důležité pro naše kosti a zuby.

Obsah beta-karotenu působí příznivě na odstraňování volných radikálů a udržení mladistvé pokožky. Kyselina jablečná má antibakteriální a antimykotický účinek, dále rozpouští kyselinu močovou, což prospívá našim kloubům, zmírňuje bolesti.

Doporučuje se užívat jednu kávovou lžičku 3x denně nebo jedenkrát denně polévkovou lžíci.

jablka
Zdroj foto: pixabay

Jablečný ocet v domácnosti

Použití nemusíme omezovat jen na naše zdraví, skvěle se dá využít i v domácnosti. Smícháním jednoho dílu vody a jednoho dílu jablečného octa vytvoříte směs, se kterou vyčistíte kuchyň. Přidáním čtvrt hrnku octa do myčky odstraníte skvrny na sklenicích.

Ocet smíchaný s jedlou sodou vykouzlí čistič zašlé toalety. Zbaví vás plísní, pokud ho naředíte 1:1 s vodou a nastříkáte do sprchového koutu. Přidejte pár kapek esenciálního oleje, pokud chcete místnost zároveň provonět.

Zápach z odpadů odstraní půl šálku jedlé sody smíchané s šálkem jablečného octa. Jakmile směs přestane pěnit, dočistěte umyvadlo.

Jak si jablečný ocet vyrobit

Receptů a návodů je mnoho. Představíme si jeden z jednodušších. Připravme si 1 kg jablek, struhadlo, skleněnou nádobu, převařenou oslazenou vodu (2 lžíce cukru na sklenici vody).

Jablka musí být zdravá, bez poškození. Nastrouháme je na struhadle i s jadřincem a slupkou. Hmotu dáme do sklenice, zalijeme oslazenou vodou tak, aby sahala několik centimetrů nad jablečnou směs.

Nádobu převážeme plátnem nebo přiklopíme víčkem. Ponecháme 3-4 týdny, denně promícháme dřevěnou vařečkou. Nakonec scedíme a máme ocet hotový. Uchováváme ho v lednici, aby proces fermentace nepokračoval.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here