Invazivní bylinky

Někteří členové bylinkové rodiny jsou známí tím, že se stanou poměrně invazivní, pokud je zasadíte mezi další byliny v zahradě. Pokud necháte rostliny růst podle sebe, pak invazivní bylinka rychle převezme své poslušnější zahradní společníky. Mnoho invazivních bylin jsou poměrně atraktivní a užitečné rostliny v domácí zahradě, a pokud je pečlivě sledujete, mohou klidně existovat spolu se sousedními rostlinami.

Seznam vysoce invazivních bylinek

Jak kontrolovat invazivní bylinky?

Invazivní bylinky můžete velmi snadno kontrolovat tím, že je budete udržovat v jednotlivých kontejnerech nebo odděleních v zahradě. Tím, že budete držet své invazivní byliny odděleně od ostatních, nejenže se jim nepodaří převzít a „zabít“ ostatní bylinky a rostliny, ale taktéž dosáhnete toho, že každá bylinka si zachová svou individuální a výraznou vůni a chuť.

Když se různé druhy máty mohou smíchat a volně se toulat mezi ostatními, můžete skončit s tím, že získáte od všech druhů mát jen jednu chuť nebo chutě velice podobné. Dokonce, i když máte velký dům nebo zahradu, která umožňuje nechráněný prostor pro invazivní bylinky, doporučujeme, abyste na oddělených koncích své zahrady pěstovali různé druhy bylin. V opačném případě se vaše invazivní bylinky spojí v jednu.

Pěstování invazivních bylinek v nádobách

Využití zahradních nádob pro invazivní bylinky lze provést jedním ze dvou způsobů. Jednotlivé bylinky můžete vyvést do jednotlivých nádob a nechat je nad zemí, nebo můžete nádoby vložit do země. Pokud se někdy v budoucnu rozhodnete měnit své nádoby, je nejlepší použít jednoduché neobsazené nádoby z plastu, jako jsou ty, ve kterých kupujete rostliny a semenáčky.

Nenechávejte invazivní byliny v té samé nádobě, ve které jste je zakoupili. Použijte nádobu, která je o velikost nebo dvě větší, abyste zajistili, že vaše rostliny budou mít prostor k růstu a dozrání. Chcete-li zahradní nádoby vyměňovat podle potřeby, vykopejte dostatečně velkou díru, aby se vaše nádoba dostala dovnitř, ale horní okraj nádoby by měl vyčnívat asi 1-2 cm nad zemí. Ujistěte se, že nádoba má vypouštěcí otvory.

Spodní část nádoby vyplňte štěrkem nebo pelety z pěnového polystyrenu. To umožní správné odvodnění nádoby. Přidejte půdu a poté rostlinku vložte do nádoby. Vaše rostlinky budete muset každý rok nebo dva vykopat a vyměnit, aby nedošlo k jejich zakořenění.

Pěstování invazivních bylinek v zahradě

Invazivní bylinky můžete nasadit přímo do zahrady, pokud je oddělíte vymezenými hranicemi. Pro své invazivní bylinky můžete vytvořit samostatné oddíly pomocí kovových nebo plastových okrajů kolem nich.  Hranice musí být zakopána poměrně hluboce, aby vaše bylinky mohly růst podle potřeby a přitom nepřejímaly jiné bylinky.

Proč jsou některé bylinky invazivní?

  • Některé bylinky jsou invazivní, protože se znovu osivují velmi rychle a snadno. K této kategorii patří kostival a meduňka lékařská. Pravidelně tyto rostliny kontrolujte, abyste zjistili, zda se kolem nich nebo pod nimi nevyskytují nějaké nechtěné sazenice.
  • Některé byliny jsou invazivní proto, že se rozšiřují prostřednictvím oddenků. Oddenky jsou horizontální rostlinné kmeny s výhonky, které rostou nad zemí. Říká se jim šlahouny nebo podnože. Všechny druhy máty a zavinutky se tímto způsobem rozmnožují. Množení zabráníte občasnou kontrolou těchto rostlin. Šlahouny musíte odstranit před tím, než si vytvoří kořeny.

S trochou zvláštní péče zjistíte, že invazivní byliny mohou být vítaným přírůstkem vaší bylinné zahrady.

bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here